Do Fatimy dotarła w ub.r. rekordowa liczba Polaków

Do Fatimy dotarła w ubiegłym roku rekordowa liczba pielgrzymów z Polski. W samych tylko grupach zorganizowanych przybyło tam ponad 50 tys. Polaków – poinformowały władze portugalskiego sanktuarium.

Jak powiedziała PAP rzecznik prasowa Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie Carmo Rodeia, Polacy byli trzecią najliczniejszą zagraniczną grupą narodowościową w tej portugalskiej miejscowości.

„Wśród łącznej liczby 374 tys. pielgrzymów z całego świata, którzy w ub.r. dotarli w zorganizowanych grupach do Fatimy, prawie 50,3 tys. osób stanowili Polacy. Liczniejsi od nich byli tylko Hiszpanie i Włosi, których przybyło tu odpowiednio 69,5 tys. i 54,9 tys.” – ujawniła Carmo Rodeia.

Przedstawicielka sanktuarium poinformowała, że łącznie w 2017 r., który był jubileuszowym rokiem stulecia objawień maryjnych w Fatimie, do tej miejscowości dotarło około 9,4 mln turystów z całego świata.

Carmo Rodeia zaznaczyła, że liczba wszystkich polskich pielgrzymów w Fatimie w 2017 r. była znacznie większa, z uwagi na fakt, że wiele osób docierało tam indywidualnie.

„Nie potrafimy ustalić dokładnie pełnej liczby pielgrzymów z Polski, gdyż sanktuarium nie prowadzi statystyk dotyczących osób przybywających tu w pojedynkę lub w małych grupach” – dodała Rodeia.

Tymczasem według ekspertów z dziedziny turystyki i osób zatrudnionych na terenie sanktuarium liczba Polaków w Fatimie w ub.r. przekroczyła 100 tys. osób.

„Wpływ na większą liczbę Polaków miała organizacja zeszłorocznych obchodów roku jubileuszowego, a także majowa wizyta papieża Franciszka. W naszej placówce obecność pielgrzymów z Polski była kilkakrotnie wyższa w porównaniu z latami ubiegłymi” – powiedziała PAP Maria Manso, właścicielka fatimskiego sklepu z dewocjonaliami “A Aparicao”.

Z szacunków portugalskiego sanktuarium wynika, że w ciągu ostatnich pięciu lat średnia roczna liczba pielgrzymów z Polski przybywających w zorganizowanych grupach do Fatimy oscylowała na poziomie 10 tys.

Najważniejszym wydarzeniem roku jubileuszowego w Fatimie była wizyta papieża Franciszka 12-13 maja. Towarzyszyło mu w tej portugalskiej miejscowości 1,5 mln osób z całego świata, w tym kilka tysięcy Polaków.

Podczas pobytu w Fatimie papież ogłosił świętymi rodzeństwo Franciszka i Hiacyntę Marto, małych pasterzy, którzy uczestniczyli w objawieniach z 1917 r. Ich beatyfikacja odbyła się w 2000 r., a przewodniczył jej papież Jan Paweł II.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl