fot. pl.wikipedia.org

Fala wzrostu cen za prowadzenie kont i operacje bankowe

Rosną opłaty za konta  i operacje w bankach.  Wzrasta również ilość banków, które rezygnują z darmowych kont – informuje  dziennik „Rzeczpospolita”.

Niedawno Bank Pocztowy wycofał Konto Zawsze Darmowe. Natomiast od końca marca  opłaty za pobranie pieniędzy z bankomatów dotkną klientów Aliora, mBanku czy Citi Handlowego.

Jak wskazuje gazeta, banki w ten sposób próbują zrekompensować sobie przynajmniej część rocznego ubytku zysku netto z powodu podatku bankowego. Rekompensata dotyczy także przychodów, które stopniały w efekcie obniżki stawek interchange.

Dr Marian Szołucha, ekonomista, zwraca uwagę na dwie przyczyny podnoszenia przez banki opłat i prowizji.

– Coraz większa ilość regulacji w Polsce i w Unii Europejskiej, która możliwości działania i zarabiania przez banki ogranicza, natomiast generuje dodatkowe koszty z tytułu zatrudniania prawników i innych osób, które zajmują się tzw. zgodnością z prawodawcą, zgodnością działalności banku z obowiązującym prawodawcą. Po drugie, rekordowo niskie i w ujęciu realnym, ciągle obniżające się, tak w Polsce, jak i w większości krajów cywilizowanych, stopy procentowe, co generuje niższe wyniki odsetkowe banków, a one muszą być w jakiś sposób rekompensowane – tłumaczy dr Marian Szołucha.

Fala podwyżek cen usług ruszyła w drugiej połowie 2016 r. i od tej pory przyśpiesza. Nie oznacza to jednak szybkiego kresu darmowych rachunków i kart – podkreślają eksperci.

RIRM

drukuj