fot. PAP

Fala ataków na naukowców

Dochodzi do kolejnych ataków na naukowców, którzy stanęli w obronie prof. Krystyny Pawłowicz. Tym razem ofiarą niezidentyfikowanej grupy osób padł prof. Stanisław Mikołajczak – przewodniczący Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Na drzwiach gabinetu prof. Stanisława Mikołajczyka na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu pojawiły się szkalujące ulotki i banery.

Wcześniej w podobny sposób zaatakowano prof. Stefana Zawadzkiego – historyka także z poznańskiego Uniwersytetu, który mówi, że takie działania to próba faszyzacji życia kraju.

– Jestem potwornie zasmucony. Mam poczucie niesamowitego żalu i zdumienia, że w tej sytuacji przypisuje nam się – tak jak mnie – zupełnie absurdalnie, że jesteśmy gotowi stosować metody takie jak stosowali nazistowskie Niemcy tzn. mordować ludzi. Bo jeżeli ktoś mówi, że ja piszę na moich drzwiach geje czy pedały, homoseksualiści do gazu to znaczy, że przypisuje mi skłonność do takiej metody zupełnie absurdalnie i bezsensownie. Akcja przybrała zorganizowany charakter. To jest próba faszyzacji życia kraju, zastraszenia obywateli i tych którzy myślą inaczej – zaznacza prof. Stefan Zawadzki.

Władze Uniwersytetu Adama Mickiewicza oficjalnie nie zajęły w tej sprawie żadnego stanowiska, czym zachęcają młodych ludzi do takich czynów, za które muszą moralnie odpowiadać – dodaje prof. Stefan Zawadzki.

Pan prof. Podemski mówi, że jest to forma happeningu, która nie jest jego formą ekspresji. Czyli krótko rzecz biorąc mamy teoretyka, który uzasadnia ten sposób postępowania młodzieży. Traktuję to jednoznacznie jako formę zachęty do takich działań, bo jakże inaczej Ci młodzi pozbawieni rozsądku i umiejętności myślenia ludzie mogą to zrozumieć. W tej chwili jest kolejny atak już nie tylko na mnie, ale również na prof. Mikołajczaka i innych badaczy. To jest wynik milczenia, a nawet zachęty ze strony niektórych profesorów, którzy chcąc nie chcąc muszą za to moralnie odpowiadać – dodał  prof. Stefan Zawadzki.

 

Wypowiedź prof. Stefana Zawadzkiego:


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj