Ewentualne zmiany w samorządowej ordynacji wyborczej

Ruch Kontroli Wyborów liczy na to, że propozycje prezesa PiS-u dotyczące nowej ordynacji wyborczej, są początkiem debaty na temat zmian.

Jarosław Kaczyńki zapowiedział wczoraj w TVP Szczecin, że bardzo by chciał, aby najbliższe wybory samorządowe odbyły się według nowych zasad.

Chodzi m.in. o wprowadzenie kadencyjności wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz przezroczyste urny w lokalach wyborczych.

Koordynat Krajowy Ruchu Kontroli Wyborów Józef Orzeł na antenie Radia Maryja w audycji „Aktualności dnia” wyraził dziś nadzieję, że to jest zaproszenie do debaty. [całość audycji]

Zaznaczył, że najistotniejszą zmianą jest kwestia organizowania wyborów na poziomie lokalnym.

Ci, którzy pełnią funkcję wójta, burmistrza, prezydenta miasta najczęściej wystawiają się w tych wyborach, chcą wygrać jeszcze raz. To się dzieje najczęściej w samorządach, mamy do czynienia z taką oligarchizacją, w której największą szansę na wybór ma ten, który pełni funkcję w tej chwili. On tak naprawdę kontroluje wybory, organizuje wybory, w których sam się wybiera, czyli jest sędzią we własnej sprawie […]. Tak być nie może – podkreślał Józef Orzeł.

Najbliższe wybory samorządowe odbędą się w 2018 roku.

RIRM

drukuj