fot. PAP/EPA

Europosłowie opowiedzieli się za utworzeniem trybunału ds. rosyjskich zbrodni na Ukrainie

Europosłowie zaapelowali o szybkie utworzenie trybunału ds. zbrodni agresji Rosji przeciwko Ukrainie. W czwartek mają przyjąć rezolucję w tej sprawie. W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się debata nt. powołania instytucji, która rozliczyłaby osoby odpowiedzialne za atak na sąsiednie państwo. 

Podczas dyskusji w Parlamencie Europejskim podnoszono, że Ukrainie potrzebne jest nie tylko wsparcie wojskowe, finansowe i humanitarne, ale też nadzieja na sprawiedliwość.

Europoseł Anna Fotyga powiedziała, że sprawcy wszystkich zbrodni wojennych, zbrodni ludobójstwa i przeciw ludzkości, ale także zbrodni agresji, muszą być osądzeni.

Od początku nazywamy inwazję wojną agresji, dlatego proponujemy stworzenie specjalnego trybunału, by ścigać zbrodnie agresji, żeby decydentów zarówno politycznych, jak i militarnych postawić przed sądem – mówiła.

Didier Reynders, unijny komisarz odpowiedzialny za sprawiedliwość, przyznał, że jest luka prawna, bo można ścigać zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości i ludobójstwa, ale nie ma jeszcze – jak zauważył – narzędzi, by ścigać zbrodnie agresji.

Polityk zapewnił, że Komisja Europejska rozmawia na ten temat w ramach międzynarodowej koalicji. Jak mówił, potrzebny jest szeroki front wsparcia międzynarodowego. To jest nie tylko kwestia techniczna, ale prawna i skomplikowana.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl