fot. PAP/EPA

Kolejne kraje dołączają do koalicji myśliwskiej na rzecz Ukrainy

Amerykanie będą szkolić ukraińskich pilotów z obsługi samolotów F-16. Do koalicji państw, które chcą dostarczyć maszyny do Kijowa, dołączyła Norwegia.

Norwegia jest trzecim krajem, po Holandii i Danii, które obiecały Ukrainie przekazanie myśliwców F-16. Decyzję w tej sprawie premier kraju ogłosił w Kijowie, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim.

– W oparciu o nasz dialog podjęliśmy decyzję o przekazaniu norweskich myśliwców F-16. Obecnie prowadzimy dyskusję na temat tego, kiedy i w jaki sposób – mówił Jonas Gahr Støre, premier Norwegii.

Medialne doniesienia wskazują, że Norwegia może przekazać Ukrainie od pięciu do dziesięciu samolotów. Na razie nie ma mowy, by Amerykanie dostarczyli swoje maszyny do Kijowa. Zamiast tego zapowiedzieli szkolenia, które ma poprowadzić czołowa jednostka Gwardii Narodowej.

– Departament obrony ogłasza dzisiaj, że Stany Zjednoczone wkrótce rozpoczną szkolenie Ukraińców w zakresie latania i obsługi myśliwców F-16 w celu wsparcia międzynarodowych wysiłków na rzecz rozwoju i wzmocnienia długoterminowej obrony Ukrainy – podkreślił gen. Pat Ryder, rzecznik Pentagonu.

Szkolenia dla ukraińskich pilotów rozpoczną się w październiku. Zanim dotrą oni do bazy Gwardii Narodowej w Arizonie, będą musieli przejść szkolenia językowe w bazie lotniczej w Teksasie.

– Chociaż nie możemy obecnie podać liczby Ukraińców, którzy wezmą udział w tym szkoleniu, przewidujemy, że obejmie ono kilku pilotów i kilkudziesięciu konserwatorów – podsumował rzecznik Pentagonu.

Część ukraińskich pilotów szkoli się i będzie się szkolić z obsługi F-16 w Danii i Holandii. Podstawowe szkolenie z myśliwców – według Pentagonu – trwa około ośmiu miesięcy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl