fot. PAP/EPA

Europoseł Szymański interweniuje ws. ataków na misje katolickie w RŚA

„Unia Europejska w związku ze swą obecnością wojskową w rejonie konfliktu powinna podjąć jednoznaczne kroki. Misjonarze zasługują na ochronę ponieważ wolność religijna jest jednym z podstawowych wymiarów praw człowieka. Poza tym są obywatelami państwa członkowskiego UE” – powiedział poseł PiS do PE Konrad Szymański w związku ze złożoną interpelacją.

Europoseł Konrad Szymański złożył do szefowej europejskiej dyplomacji Catherine Ashton priorytetową interpelację ws. ataków na misje katolickie w Republice Środkowoafrykańskiej w miastach Bocaranga i Ngaoundaye.

Polscy misjonarze znajdują się w ogniu trwającego od lat konfliktu między rebeliantami z koalicji Seleka, a partyzanckimi oddziałami Antybalaka.

Misjonarze, którzy starają się nieść pomoc ludności cywilnej są w ostatnich dniach atakowani i ograbiani i nie mogą liczyć na skuteczne wsparcie żołnierzy misji Unii Europejskiej.

Europoseł Szymański pyta w interpelacji, czy w związku ze wsparciem w ostatnim czasie misji wojskowej rezolucją ONZ z dnia 28 stycznia oraz decyzją o zwiększeniu kontyngentu żołnierzy, jednym z priorytetów nie powinna się stać ochrona misjonarzy katolickich na terenie konfliktu.

Pełna treść interpelacji

 

 

RIRM

drukuj