Potrójne święto w Rwandzie

Wniebowzięcie N.M.P. 2012 – potrójne święto w parafii RUSHAKI w Diecezji BYUMBA w RWANDZIE

Zainaugurowana 1 stycznia 1952  roku przez Ojców Klerk i Bellomi  ze Zgromadzenia Ojców Białych – Misjonarzy Afryki,  parafia Regina Mundi w Rushaki w diecezji BYUMBA celebrowała 15 września 2012 swój radosny Jubileusz 60-lecia parafii.  To radosne, historyczne święto miało swój potrójny charakter : Jubileusz 60-lecia fundacji, święcenia kapłańskie i inauguracja odrestaurowanego kościoła.

Uroczystość ta zjednoczyła całą rodzinę chrześcijańską w Rushakach oraz przedstawicieli władzy państwowej by dziekowac Bogu za wszystkie łaski otrzymane w przeciągu minionych  60 lat burzliwej historii tego regionu.  Uroczysta Msza Św. była celebrowana przez  Jego Ekscelencję Biskupa  Servilien Nzakamwita z BYUMBA otoczonego przez 50 kapłanow (zaproszonych misjonarzy i w większości już kapłanow lokalnych). Było również wiele osób konsekrowanych z różnych Zgromadzeń pracujących w Rwandzie, a także wspólnoty miedzynarodowej Sióstr Św. Rodziny z Bordeaux, które pełnią swoją misję w tej parafii.

W tej atmosferze potrójnego święta, dekoracją dnia były świecenia kapłańskie diakona  Augustyna  Nzabonimana, dojrzałego owocu Winnicy Pana jaką jest  parafia w Rushaki.

Mimo, że region ten jest uważany za kolebkę  kultów tradycyjnych zwanych  ,,kubandwa ’’ i  ,,guterekera’’  ze względu na położenie w regionie Ndorwa uznawanego za historyczne początki Rwandy w fazie tradycyjnych religii  Ryangombe i Nyabingi – jednak 60 lat ewangelizacji zaowocowało tutaj bardzo licznymi powołaniami kapłańskimi i zakonnymi.

Jubileusz 60- lecia parafii był okazją do odczytania znaków czasu, że mesjanistyczne proroctwa stały się tu rzeczywistością i po niegdyś ciemnych praktykach przodków nastała cywilizacja i krolowanie Chrystusa, Króla świata.

Parafia Regina Mundi w Rushaki jest dynamiczną wspólnotą  różnych charyzmatów i darów chrześcijańskich, wspólnot kościoła domowego, ruchów akcji katolickiej, grup modlitewnych i odnowy charyzmatycznej.

Bazując na Ewangelii dnia, Biskup z Diecezii Byumba mówił o wartościach wiary chrześcijańskiej budowanej na Chrystusie, która powinna być przeżywana przez chrześcijan i przekazywana innym.

W swoim nauczaniu Biskup podkreślal także znaczenie powolań i posługi kapłańskiej w chrześcijańskiej rodzinie. Przedstawiał obraz kościoła jako rodziny i wspólnoty. Mówił o misjii jednoczenia i budowania pokoju i solidarności w braterskiej milości oraz o wartościach, które tak bardzo w tym poranionym kraju są potrzebne.

Po liturgii eucharystycznej miał miejsce piękny program kulturalny  w którym  młodzi parafianie wyrażali swoją radość i wdzięczność Bogu za dar wiary i wspólnoty.

Parafia Regina Mundi jest jedną z 17 parafii w Diecezji Byumba. Jest ona usytuowana ok. 40 km. od siedziby diecezji w Byumba na północy kraju przy granicy z Ugandą. Oprócz języka lokalnego Rwandy zwanego Kyniarwanda, tutaj występuje także inny dialekt zwany   ,,Oluchiga’’, którym posługuje się także część ludności w Ugandzie.

Obecność kościoła katolickiego w tej części Rwandy wnosi także ogromny wkład w rozwój społeczno- kulturalny w tym regionie, w edukację dzieci i mlodzieży,  w promocję zdrowia i poslugę socjo- charytatywną,  jaką spełniają siostry Św. Rodziny z Bordeaux pracujące tutaj od 1997 roku.

drukuj