fot. wikipedia.org

Papież kanonizował misjonarzy Ameryki

Kościół katolicki ma nowych świętych. Po przyjęciu relacji prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, ks. kard. Angelo Amato, Ojciec Święty dokonał kanonizacji równoważnej trojga misjonarzy, którzy w XVI i XVII wieku udali się z Europy do Ameryki.

Postacią najbardziej z nich znaną jest św. Józef Anchieta. Ten hiszpański jezuita ewangelizował Indian w Brazylii, ucząc się ich języka. Zmarł tam pod koniec XVI stulecia, w 1597 r. Dał początek największemu dziś brazylijskiemu miastu, São Paulo, które wyrosło wokół założonego przez niego kolegium św. Pawła.

Ponadto Papież wpisał w poczet świętych dwoje Francuzów, którzy w XVII wieku wyruszyli na misje do Kanady. Są to: pierwszy biskup tego kraju, św. Franciszek de Montmorency-Laval, zmarły w 1708 r. w Quebecu, którego był ordynariuszem, oraz zmarła tamże św. Maria od Wcielenia Guyart-Martin. Ta ostatnia była żoną i matką, a młodo owdowiawszy wstąpiła do urszulanek i została misjonarką kanadyjskich Indian, ucząc się ich języka.

Dodajmy, że wszystkich troje dziś kanonizowanych europejskich misjonarzy Ameryki ogłosił błogosławionymi Jan Paweł II. Było to w 1980 r., i to tego samego dnia 22 czerwca, razem z pierwszą wyniesioną do chwały ołtarzy Indianką, Katarzyną Tekakwithą. Tę XVII-wieczną Kanadyjkę kanonizował później, w 2012 r., Benedykt XVI.

RIRM/Radio Watykańskie

drukuj