Papież kanonizował misjonarzy Ameryki

Kościół katolicki ma nowych świętych. Po przyjęciu relacji prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, ks. kard. Angelo Amato, Ojciec Święty dokonał kanonizacji równoważnej trojga misjonarzy, którzy w XVI i XVII wieku udali się z Europy do Ameryki.

Postacią najbardziej z nich znaną jest św. Józef Anchieta. Ten hiszpański jezuita ewangelizował Indian w Brazylii, ucząc się ich języka. Zmarł tam pod koniec XVI stulecia, w 1597 r. Dał początek największemu dziś brazylijskiemu miastu, São Paulo, które wyrosło wokół założonego przez niego kolegium św. Pawła.

Ponadto Papież wpisał w poczet świętych dwoje Francuzów, którzy w XVII wieku wyruszyli na misje do Kanady. Są to: pierwszy biskup tego kraju, św. Franciszek de Montmorency-Laval, zmarły w 1708 r. w Quebecu, którego był ordynariuszem, oraz zmarła tamże św. Maria od Wcielenia Guyart-Martin. Ta ostatnia była żoną i matką, a młodo owdowiawszy wstąpiła do urszulanek i została misjonarką kanadyjskich Indian, ucząc się ich języka.

Dodajmy, że wszystkich troje dziś kanonizowanych europejskich misjonarzy Ameryki ogłosił błogosławionymi Jan Paweł II. Było to w 1980 r., i to tego samego dnia 22 czerwca, razem z pierwszą wyniesioną do chwały ołtarzy Indianką, Katarzyną Tekakwithą. Tę XVII-wieczną Kanadyjkę kanonizował później, w 2012 r., Benedykt XVI.

RIRM/Radio Watykańskie

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl