fot. pixabay.com

Europie nie powinno zabraknąć gazu

Gaz w Europie jest obecnie najtańszy od początku wojny na Ukrainie, a wypełnienie magazynów jest rekordowe – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”. Sytuacja stanowi przeciwieństwo prognoz przekazywanych przez władze Unii Europejskiej.

Pod koniec ubiegłego roku szefowa Komisji Europejskiej, Ursula Von der Leyen, wyrażała obawy, że kolejnej zimy w Europie może zabraknąć 30 mld metrów sześciennych gazu. Tymczasem z danych związku operatorów Gas Infrastructure Europe wynika, że zbiorniki w całej UE są wypełnione obecnie na poziomie 62 procent. To dwa razy więcej niż rok temu o tej porze. Jest to m.in. efekt łagodnej zimy oraz dywersyfikacji dostaw, które skutecznie zastąpiły gaz rosyjski.

Ekspert ds. energetyki, dr inż. Jerzy Majcher, wskazał, że sytuacja jest bardzo dobra i Europie nie powinno zabraknąć gazu.

– Europa, nauczona przykrym doświadczeniem tuż sprzed wojny i szantażem Rosji, wyciągnęła wnioski. Niemcy w rekordowym tempie wybudowali dwa takie terminale, jakie my budowaliśmy przez ponad pięć lat w Świnoujściu. Sytuacja jest dzisiaj znakomita z punktu widzenia zmagazynowania i jednocześnie perspektywy następnej pory zimowej. A rynkowo dlaczego jest tanio? Dlatego, że rynek sobie poradził z podażą. System zapotrzebowanie-podaż sprawdza się i podaż jest dostateczna na tyle, że spowodowała obniżenie cen – zwrócił uwagę.

Wypełnienie zbiorników w Niemczech i Francji, które mają największe zdolności magazynowania, sięga 70 procent. W Polsce magazyny gazu są obecnie wypełnione na poziomie ok. 52 procent.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl