fot. PAP/Maciej Kulczyński

Europejski Zielony Ład zostanie w środę zaprezentowany przez Komisję Europejską

Komisja Europejska ogłosi w środę Europejski Zielony Ład. Jest to pakiet rozwiązań klimatycznych mających na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Europejski Zielony Ład to unijny program zmian w gospodarce, który ma chronić klimat przed ociepleniem. Jego celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Przejście na zieloną energię w Polsce będzie wymagać gigantycznych inwestycji w nowe źródła i infrastrukturę.

– Kierunkiem powinien być rozwój nowoczesnej energetyki jądrowej czwartej generacji, czyli małe i średnie reaktory jądrowe, które już są w budowie. Oczywiście to także gospodarka wodorowa. Wodór ekologiczny produkowany przy pomocy farm wiatrowych na morzu, czy na lądzie lub też z plastiku – mówił dr inż. Bogdan Sedler z Fundacji Naukowo Technicznej w Gdańsku.

Europejski Zielony Ład będzie kosztował setki miliardów euro. Zapłacą za niego mieszkańcy Unii w znacznie podwyższonych rachunkach cen za energię, ogrzewanie czy ceny produktów, w tym spożywczych – podkreśliła ekspert europejskiej polityki klimatycznej, Manon Dufour.

– Prawdziwym problemem jest to, jak kosztowny będzie ten cały pakiet, a w szczególności to, jak bardzo wzrosną rachunki za ogrzewanie lub transport. Są to bardzo ważne obawy – powiedziała Manon Dufour.

Potwierdził je wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Frans Timmermans, który wskazał w wywiadzie dla włoskiego dziennika „La Reppublica”, że każdy, kto produkuje więcej zanieczyszczeń, będzie płacił więcej: od firm po właścicieli samochodów, od linii lotniczych po ogrzewanie.

– Jest oczywiste, że musimy zmienić nasze podejście do myślenia o organizacji gospodarki i życia społecznego. Musimy zapewnić szerokie, wieloaspektowe wsparcie naszym społeczeństwom oraz zdać sobie sprawę z tego, że to jest zadanie dla każdego obywatela Wspólnoty. Nikogo nie możemy zostawić w tyle. Potrzebujemy nowej umowy społecznej – zaakcentował Frans Timmermans.

Polityk zapowiedział powstanie Społecznego Funduszu Działań na rzecz Klimatu, który ma łagodzić skutki wdrażania transformacji energetycznej. Pytanie jest o to, kto i w jakiej wysokości będzie się na niego składał. Dziś w sprawie Europejskiego Zielonego Ładu premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z przewodniczącą Komisji Europejskiej, Ursulą von der Leyen. Polski rząd popiera kierunek działań.

– Unia Europejska jako pierwsza światowa gospodarka przyjęła cel neutralności klimatycznej do 2050 roku oraz zwiększyła cel redukcji emisji do 2030 roku do co najmniej 55 proc. Polska popiera i partycypuje w tych ambitnych dążeniach – oświadczyło Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Polityka klimatyczna wymaga globalnej odpowiedzialności – podkreślił Tadeusz Cymański, poseł Solidarnej Polski.

– Europa przyjęła samodzielnie ogromne i ambitne cele, nie widząc tego, że cały świat emituje dwutlenek węgla. Bez globalnego wysiłku nie uda się osiągnąć znaczących efektów – podsumował Tadeusz Cymański.

Komisja Europejska ma jutro przedstawić pakiet propozycji legislacyjnych dotyczący strategii UE w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl