fot. PAP/Radek Pietruszka

Europejska Sieć Rad Sądownictwa chce wykluczyć ze swojego grona polską KRS

Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) chce wykluczyć ze swojego grona polską Krajową Radę Sądownictwa. Jej zarząd przygotował wniosek w tej sprawie. ENCJ uważa, że polska KRS nie spełnia wymogów, zgodnie z którymi członek tej organizacji ma być ,,niezależny od władzy wykonawczej”.

Poseł PiS Tomasz Rzymkowski, odnosząc się do sprawy, podkreślił, że Europejska Sieć Rad Sądownictwa nie jest organizacją publiczną, a brak przynależności do niej nie wskazuje na to, że sądy w danym kraju mają się źle.  Polityk przypomina też, że polska KRS jest już w niej zawieszona od ponad roku.

– Z tego tytułu nie spadły na nas żadne plagi egipskie. Wymiar sprawiedliwości w Polsce dalej spokojnie funkcjonuje, a tym samym KRS. Chciałbym poznać powody zaostrzenia retoryki ze strony Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. Wydaje mi się, że jest to element rozgrywki związanej ze zmianą na stanowisku I prezesa Sądu Najwyższego. Można powiedzieć, że to jest tyle i aż tyle, jeśli chodzi o działanie ENCJ. Jeśli chcą usunąć KRS, proszę bardzo. Szereg państw europejskich i ich organy konstytucyjne nie należą do ENCJ i mają się bardzo dobrze – powiedział.

Polska KRS ma miesiąc na przedstawienie swojego stanowiska w sprawie wniosku dotyczącego wykluczenia jej z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa.

Leszek Mazur, rzecznik KRS zaznaczył, że Rada odpowie w tej kwestii, ale – jak podkreślił – zasiadający w niej sędziowie czują się w pełni niezależni. Niewykluczone, że polska Krajowa Rada Sądownictwa sama wyjdzie z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. Decyzję ma podjąć na posiedzeniu w maju.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl