fot. pixabay.com

Europejska Agencja Leków zatwierdziła szczepionkę przeciw COVID-19 firm Pfizer i BioNTech

Europejska Agencja Leków zatwierdziła szczepionkę przeciwko COVID-19 wyprodukowaną przez firmy Pfizer i BioNTech. Na tej podstawie Komisja Europejska podejmie w poniedziałek wieczorem decyzję o dopuszczeniu szczepionki na rynek.

Europejska agencja przekazała, że badanie wykazało skuteczność szczepionki na poziomie ok. 95 proc. Poinformowała również, że najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem szczepionki były zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępowały w ciągu kilku dni po szczepieniu.

Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, dr Michał Sutkowski, mówił na antenie Radia Maryja, że obecnie wszystko wskazuje na to, iż szczepionka będzie skuteczna także na nową odmianę koronawirusa.

– Czasem są duże zmiany w genomie dotyczące białek, które są antygenami, a czasem zachodzą drobniejsze zmiany. Wydaje się, że pomimo swojej większej zjadliwości wirus będzie reagował na szczepionkę, a w zasadzie szczepionka będzie reagowała na niego. Dzięki szczepieniu nie powinniśmy zachorować – mówił dr Michał Sutkowski.

Szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, zapowiedziała, że KE jeszcze w poniedziałek wyda decyzję dotyczącą dopuszczenia do obrotu w Unii Europejskiej szczepionki przeciw COVID-19.

Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że Polska jest gotowa do dystrybucji i przeprowadzania akcji szczepień.

Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował z kolei, że rząd ma deklarację, iż do wieczora 26 grudnia trafi do Polski pierwsze 10 tys. dawek szczepionki przeciw koronawirusowi. Zapowiedział, że do południa 27 grudnia preparat dotrze do wybranych szpitali węzłowych i tego samego dnia rozpoczną się szczepienia 10 tys. osób.

RIRM

drukuj