Europejscy politycy bronią prof. Chazana

W imieniu Komitetu Wykonawczego Europejskiej Federacji Ruchów Obrony Życia „Jeden z Nas” były włoski eurodeputowany Carlo Casini (obecnie przewodniczący największego włoskiego ruchu pro-life „Movimento per la Vita”) oraz Jaime Mayor Oreja (były minister spraw wewnętrznych Hiszpanii) zabrali głos w sprawie prof. Bogdana Chazana.

W specjalnym oświadczeniu Casini i Oreja wyrazili jednoznaczne poparcie dla niewzruszonej postawy profesora Bogdana Chazana w walce o wolność sumienia w Polsce, zwłaszcza o wolność sumienia lekarzy, którzy upominają się o poszanowanie prawa do życia najsłabszych istot ludzkich.

 – Stanowisko Profesora Chazana jest dyskredytowane w oparciu o błędne założenia. Jesteśmy głęboko zaniepokojeni faktem, iż urzędnicy państwowi ulegają tym założeniom i tym samym jeszcze bardziej dyskredytują profesora Chazana. Dlatego też wzywany do ponownego rozważenia pochopnych decyzji podjętych w sprawie profesora Chazana, by były one zgodne z prawem, szanujące godność człowieka, wolność sumienia i fundamentalne prawo do życia – apelują w imieniu Komitetu Wykonawczego Carlo Casini oraz Jaime Mayor Oreja.

Przypomnieć należy, że sygnatariusze oświadczenia to prezydenci Europejskiej Federacji Ruchów Obrony Życia „Jeden z Nas”. Sprawy związane z sumieniem (zwłaszcza jeżeli chodzi o poszanowanie życia od poczęcia do naturalnej śmierci) czy też granicami ludzkiej wolności nie są im obce. Stanowisko polityków komentuje p.o. sekretarz generalny Europejskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, Jakub Bałtroszewicz

 – Z radością odnotowuję fakt, że ta międzynarodowa organizacja – która zrzesza najważniejsze organizacje pozarządowe walczące o prawo do życia w UE – mocno i jednoznacznie wsparła Pana Profesora. Nie jestem jednak tym faktem zaskoczony. Profesor Chazan jest dobrze znany w europejskich środowiskach obrońców życia i był jednym z kluczowych ekspertów medycznych I Europejskiego Kongresu Ruchów Obrony Życia, który odbył się w listopadzie zeszłego roku w Krakowie. Sytuacja w której człowiek tej miary – dzięki któremu wzrósł wyraźnie poziom opieki i medycznej troski o polskie matki – zostaje wyrzucony z pracy, jest trudna do wyobrażenia. – powiedział Jakub Bałtroszewicz.

Pełniący obowiązki sekretarz generalny zauważa, że wsparcie udzielone przez prezydentów Federacji to wsparcie ludzi pochodzących z tej samej europejskiej rodziny politycznej do której należy rządząca w Polsce koalicja, czyli Europejskiej Partii Ludowej – największej partii w Europarlamencie. Obrona prof. Chazana nie ma więc politycznych konotacji.

Dawid Nahajowski/RIRM

drukuj