Etiopia: już co najmniej 58 osób zabitych w wyniku przemocy na tle etnicznym

Do co najmniej 58 wzrosła liczba zabitych wskutek przemocy na tle etnicznym, do której doszło pod koniec ub. tygodnia na przedmieściach stolicy Etiopii Addis Abeby – poinformowała organizacja Amnesty International i źródło etiopskie związane ze śledztwem.

Bilans ofiar śmiertelnych jest dwukrotnie wyższy od tego, który w poniedziałek podały etiopskie władze. Według nich w miniony weekend w miejscowości Burayu na przedmieściach Addis Abeby śmierć poniosły 23 osoby.

W następstwie przemocy setki osób zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów, a w poniedziałek manifestowały w stolicy – powiedział Fisseha Tekle z AI. Poinformował, że od piątku do poniedziałku śmierć poniosło 58 osób.

Tymczasem osoba związana ze śledztwem w sprawie przemocy podała, że liczba ofiar śmiertelnych jest większa oraz że aktów przemocy dopuszczono się na obszarze o wiele większym niż podały władze. Jest 65 ofiar przemocy w miejscowościach Burayu, Ashewa, Meda i Kolfe na zachód od Addis Abeby, a także w Kirkos, dzielnicy w centrum stolicy Etiopii – podało to źródło, zastrzegając anonimowość.

Ci, którzy uciekli przed przemocą, twierdzili, że byli celem młodych ludzi z grupy etnicznej Oromo, atakujących przedstawicieli mniejszości etnicznych. Oromo stanowią większość w kraju.

Przedstawiciel AI wezwał władze do przeprowadzenia śledztwa w sprawie działań regionalnej policji, która według niego nic nie zrobiła, żeby zapobiec przemocy.

Eskalacja zajść nastąpiła w sobotę, kiedy doszło do wiecu na cześć powracających do kraju przywódców wygnanego Frontu Wyzwolenia Oromo (OLF), dawnej grupy rebelianckiej, którą obecny rząd usunął z oficjalnej listy organizacji terrorystycznych. Przedstawiciele Oromo przez lata walczyli przeciw władzy Tigrajczyków, którzy w Etiopii stanowią mniejszość.

Jak zauważa agencja AFP, powrót liderów OLF jest częścią ambitnego programu reform podjętych przez nowego premiera Abiya Ahmeda.

Premier Abiy, pierwszy przywódca wywodzący się z grupy Oromo w nowoczesnej historii tego zróżnicowanego etnicznie kraju, od objęcia władzy w kwietniu br. realizuje strategię pojednania, kierując państwo z dala od twardej polityki bezpieczeństwa obowiązującej od dziesięcioleci – wskazuje Reuters. Abiy zobowiązał się do przeprowadzenia reform politycznych i gospodarczych w celu rozwiązania problemów związanych z marginalizacją licznych grup etnicznych, m.in. Oromo.

Ludy Oromo i Amhara wspólnie stanowią ok. 60 proc. ludności Etiopii.

Agencja AFP podaje, że premier wielokrotnie wzywał mieszkańców do pokoju, ale konflikty między grupami etnicznymi naznaczyły początek jego rządów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl