PAP/EPA

Eskalacja konfliktu izraelsko-palestyńskiego

Zaostrza się konflikt między Izraelem a Palestyną. Oba kraje prowadzą wzajemny ostrzał rakietowy. Polski resort spraw zagranicznych jest w kontakcie z rodakami przebywającymi na tych terenach.

Izraelska artyleria kontynuuje ostrzeliwanie terytorium Strefy Gazy. Minionej nocy zwiększyła jego częstotliwość. Izrael skoncentrował też w pobliżu granicy znaczne siły wojsk lądowych. W odpowiedzi siły Hamasu wystrzeliwują kolejne rakiety. Około 90 proc. wystrzelonych ze Strefy Gazy rakiet zostało przechwyconych i zniszczonych przez system obrony przeciwlotniczej tzw. Żelazną Kopułę.

– Będziemy działać z pełną siłą przeciwko wrogom z zewnątrz i łamiącym prawo z wewnątrz, aby przywrócić spokój w państwie Izrael – mówił Benjamin Netanjahu, premier Izraela.

Od poniedziałku zginęło w Gazie co najmniej 119 osób, a 830 zostało rannych – podają palestyńscy medycy. Liczba ofiar śmiertelnych w Izraelu sięgnęła ośmiu. Resort spraw zagranicznych monitoruje sytuację Polaków przebywających na tych terenach – poinformował wiceminister Paweł Jabłoński.

„Sytuacja jest trudna, ale w tym momencie nie ma konieczności ewakuacji, a nasi obywatele przebywający w Izraelu i Palestynie nie zgłaszają ambasadzie chęci wyjazdu. Monitorujemy sytuację. MSZ i ambasada Polski w Izraelu są w kontakcie z naszymi rodakami na miejscu” – wyjaśnił Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych.

Zagraniczne linie lotnicze, a także polski LOT informują, że podróże do Tel Awiwu zostały wstrzymane. Eskalacją konfliktu izraelsko-palestyńskiego zajmie się w najbliższą niedzielę Rada Bezpieczeństwa ONZ.

TV Trwam News

drukuj