Elektrownie Wiatrowe za blisko domów

Prawo i Sprawiedliwość pisze do premiera list w sprawie elektrowni wiatrowych. Według polityków PiS są one często lokalizowane za blisko domów.

 

Posłanka Józefa Hrynkiewicz zapowiedziała, że  PiS złoży w Sejmie projekt ustawy wprowadzający m.in. zapis, że elektrownie wiatrowe mogą być lokalizowane nie bliżej niż w odległości 3 km od zabudowań. PiS oczekuje wsparcia przez premiera tego projektu – powiedziała poseł Anna Zalewska na konferencji prasowej w Sejmie.

 

W związku z kontrowersyjną sprawą poseł Anna Zalewska, zaapelowała o  wsparcie projektów dotyczących oddalenia elektrowni wiatrowych oraz zakazu budowy farm wiatrowych z tak zwanych warunków zabudowy. „Ważnym jest również, aby sprawdzać czy urzędnicy państwowi na funkcjach wiceministrów nie mają związków z lobbystami wiatrowymi.” – zaznaczyła posłanka.

 


Pobierz Pobierz

 

Poseł Józefa Hrynkiewicz podała za przykładów wybudowania elektrowni wiatrowych na terenie, gdzie znajdują się duże bogactwa naturalne. Zauważyła również, że usiłuje się za zgodą władz samorządowych zainstalować wielką farmę wiatrową na gruntach pod którymi pod ziemią znajdują się  wielkie bogactwa naturalne. Grunty te będą wyłączone z działania przez kolejne 30 lat – zaznaczyła posłanka. Zwrócił również uwagę na to że protesty grup poszkodowanych są odpierane przez wielkie kancelarie prawne, które straszą protestujących tym, że będą musieli płacić odszkodowanie za opóźnienie w instalowaniu tej elektrowni.

 


Pobierz Pobierz

 

Autorzy pisma obawiają się, że brak reakcji rządu w tej sprawie spowoduje wiele problemów. Mówią, że doprowadzi to do zagrożenia komfortu życia setek tysięcy mieszkańców. Wiąże się z tym również, obniżenie wartości nieruchomości, wyłączenia tysięcy hektarów najżyźniejszej ziemi, zdegradowanie obrazu i wzrostu cen energii.

 


Pobierz Pobierz

 

W Polsce pierwsze turbiny wiatrowe powstały na początku lat 90. Za najlepsze tereny do budowy takich elektrowni uznawane są wybrzeże morza Bałtyckiego, Suwalszczyzna, Beskid Śląski i Żywiecki, Bieszczady i Podgórze Dynowskie, Mazowsze oraz środkowa część Wielkopolski. Budowie przemysłowych farm wiatrowych sprzeciwia się m.in. część organizacji ekologicznych, które opowiadają się za małymi, przydomowymi elektrowniami. Obecnie w kraju istnieje 590 farm wiatrowych i wiatraków.

drukuj

Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl