fot. PAP/EPA

Ekwador: mieszkańcy zdecydowanie poparli zaostrzenie walki z gangami

Mieszkańcy Ekwadoru zdecydowanie poparli w referendum zaostrzenie środków bezpieczeństwa w walce z gangami narkotykowymi, proponowane przez prezydenta Daniela Noboę. Opowiedzieli się jednak przeciwko postulowanym przez niego liberalnym reformom gospodarczym.

Z danych opublikowanych w poniedziałek przez krajową radę wyborczą, po przeliczeniu około 80 proc. głosów, wynika, że twarda rozprawa ze zorganizowaną przestępczością, jaką prowadzi Daniel Noboa, cieszy się dużym poparciem społecznym.

„Ekwador się wypowiedział” – oświadczył Daniel Noboa, świętując zwycięstwo.

W mediach społecznościowych podziękował mieszkańcom za „szerokie poparcie polityki bezpieczeństwa i walki przeciwko korupcji”.

Ponad 70 proc. głosujących w niedzielnym referendum poparło udział wojska w walce z gangami oraz zaostrzenie kontroli w zakładach karnych. Powyżej 60 proc. głosów za otrzymały też pozostałe propozycje dotyczące walki z przestępczością, w tym zaostrzenia kar za handel narkotykami czy ułatwienia ekstradycji oskarżonych.

Znaczna większość głosujących odrzuciła jednak dwie propozycje reform gospodarczych. Jedna z nich dotyczyła zezwolenia na międzynarodowy arbitraż w sprawach dotyczących zagranicznych inwestorów. Druga – liberalizacji przepisów prawa pracy.

Ekwador uchodził do niedawna za oazę spokoju, ale w ostatnich latach z powodu drastycznego wzrostu liczby zabójstw stał się jednym z najniebezpieczniejszych krajów w Ameryce Łacińskiej. Uznawany jest za jeden z głównych węzłów przerzutu kokainy do USA i Europy.

Na początku stycznia Daniel Noboa wprowadził w kraju stan wyjątkowy i wysłał wojsko do walki z gangami narkotykowymi, które określił jako organizacje terrorystyczne. Według władz od tamtej pory wskaźniki brutalnej przestępczości spadły. Referendum ma pozwolić na przedłużenie tych środków i ugruntować je w prawie.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl