Eksperci: Nord Stream 2 jest zbyteczny

Kolejni eksperci przekonują, że budowa gazociągu Nord Stream 2 jest niepotrzebna. Ostatnio taki wniosek znalazł się w raporcie sporządzonym na zlecenie niemieckiego konsorcjum.

Z analizy wynika, że istniejąca obecnie sieć gazociągów w zupełności wystarczy, aby zapewnić krajom członkowskim dopływ surowca i to nawet w przypadku kryzysu spowodowanego przerwaniem jego dostaw z kraju spoza Unii.

Autorzy raportu wskazują na konieczność budowy pojedynczych połączeń w krajach Europy Południowo-Wschodniej w celu uniezależnienia się od Rosji.

Ostrzegają, że realizacja unijnych planów budowy nowych gazociągów i terminali na gaz skroplony grozi powstaniem wielkiej nadwyżki gazu tego surowca i może doprowadzić do roztrwonienia środków w wysokości 11,4 mld euro.

Poseł Maks Kraczkowski, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju, mówi, że raport pośrednio wskazuje, iż budowa gazociągu Nord Sream 2 to projekt polityczny, który powinien zostać porzucony.

– Ukazywanie się raportów pokazujących bezsensowość ekonomiczną przedsięwzięcia Nord Stream 2, ma szansę być presją, która skutecznie będzie oddziaływała na niemieckich polityków. Niemieccy politycy zbyt mocno angażują się emocjonalnie w różnego tego typu pomysły płynące ze strony Kremla, pomysły, które idą w poprzek europejskiej idei solidarności energetycznej i logice prowadzenia polityki międzynarodowej. Mam nadzieję, że ten konkretny raport przyczyni się do otwarcia szerzej oczu przez niemieckich polityków, którzy nie uwzględniają interesu Polski i innych państw regionu, prowadząc tę inwestycję- podkreślił poseł Maks Kraczkowski.

Nord Stream 2 to projekt nowej dwunitkowej magistrali gazowej o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie.

Niektóre kraje UE, w tym Polska, domagają się od Komisji Europejskiej, by zakazała układania gazociągu, bo może on zwiększyć zależność Europy od rosyjskiego gazu.

RIRM

drukuj