fot. tvp.info

Ekshumowano kolejną – 30. ofiarę katastrofy smoleńskiej

Ekshumowano kolejną – 30. ofiarę katastrofy smoleńskiej; prokuratura na prośbę rodziny nie ujawnia z czyjego grobu. Według nieoficjalnych informacji PAP ekshumację przeprowadzono na cmentarzu komunalnym w Jaśle (Podkarpackie).

Prokuratura potwierdza, że przeprowadzono kolejną ekshumację, ale na prośbę rodziny nie podaje danych personalnych osoby ekshumowanej” – poinformowała dziś rano rzeczniczka Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik.

Ekshumacja rozpoczęła się po godz. 23.00 w poniedziałek i trwała do godzin rannych we wtorek. To już czwarta ekshumacja przeprowadzona w czerwcu, do końca miesiąca, przed przerwą letnią, zaplanowano jeszcze dwie.

Na początku kwietnia ubiegłego roku śledztwo smoleńskie od zlikwidowanej prokuratury wojskowej przejęła Prokuratura Krajowa. Już w czerwcu prokuratorzy poinformowali, że konieczne jest przeprowadzenie ekshumacji 83 ofiar katastrofy (wcześniej, w latach 2011-12, przeprowadzono dziewięć ekshumacji, cztery osoby zostały skremowane). Decyzję tę uzasadniano zarówno błędami w rosyjskiej dokumentacji medycznej i brakiem dokumentacji fotograficznej, jak i tym, że Rosja nie zgodziła się na przesłuchanie rosyjskich biegłych, którzy na miejscu przeprowadzali sekcję zwłok.

Ekshumacje rozpoczęły się w połowie listopada 2016 r. Pierwszych ekshumowano Lecha i Marię Kaczyńskich. Do końca grudnia ubiegłego roku ekshumowano w sumie 11 osób. Po dwóch miesiącach przerwy, w marcu 2017 roku, ruszył kolejny etap ekshumacji. Od marca do ósmego czerwca ekshumowano kolejnych 18 osób. Do końca roku ma zostać przeprowadzonych jeszcze 27 ekshumacji. W 2018 roku – 26.

Prokuratura Krajowa nie ujawnia szczegółów dot. ekshumacji. Poinformowała jednak, że jak dotąd stwierdzono dwie zamiany ciał i nieprawidłowości w dziewięciu trumnach. Szczątki dwóch innych ofiar katastrofy znaleziono m.in. w trumnie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jedno ze śledztw, prowadzonych przez zespół prokuratorów Prokuratury Krajowej, dotyczy nieprzeprowadzenia sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej. Na 5 lipca, na przesłuchanie w charakterze świadka został wezwany przewodniczący Rady Europejskiej, były premier Donald Tusk. W tej sprawie przesłuchanych zostało już kilkudziesięciu świadków, m.in. były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i była premier, była minister zdrowia Ewa Kopacz, były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski i były naczelny prokurator wojskowy Krzysztof Parulski.

PAP/RIRM

drukuj