fot. muzeumwp.pl

Ekshumacje wojennych bohaterów

Polscy archeolodzy odkryli w okolicach Lwowa mogiłę ponad 20 polskich żołnierzy z 38. Dywizji Piechoty, którzy w połowie września 1939 r. pod dowództwem gen. Kazimierza Sosnkowskiego walczyli pod Lwowem. W sobotę rozpoczęła się ekshumacja ich ciał.

W połowie września 1939 doborowe oddziały Wehrmachtu stały już pod Lwowem. Dlatego Sztab Generalny zdecydował o wysłaniu odsieczy dla miasta. Armia gen. Kazimierza Sosnkowskiego miała przebić się od zachodu do Lwowa. To było wojsko składające się w dużej części z rezerwistów o bardzo wysokim morale. Mirosław Majkowski, prezes Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej, powiedział że w skład 38. Rezerwowej Dywizji Piechoty wchodzili żołnierze KOP.

W kompleksie lasów janowskich doszło do serii krwawych bitew z jednostkami Wehrmachtu i SS. Choć wiele zakończyło się sukcesem Polaków to na przedpolach Lwowa spotkała nas klęska. Z 12 tysięcy żołnierzy do miasta przebiło się zaledwie stu. Reszta rozproszyła się i została zdziesiątkowana. Ciała zabitych polskich żołnierzy zwożone były do wsi Dobrostany i wrzucane do dołu. Szczątki tkwiły tam przez 75 lat. Na ślad mogiły trafili wolontariusze Fundacji WiD. W lecie objeżdżali wsie w okolicach Lwowa, poszukując informacji.

Na terenie walk jest tylko kilkanaście oznakowanych mogił, reszta wciąż jest nieznana. Do odnalezienia są jeszcze szczątki nawet dwóch żołnierzy WP. Ich lokalizacja i ekshumacja to cel projektu Strażnicy Narodowej Pamięci, powadzonego przez Fundację WiD. W akcję włączył się lwowski konsulat RP i tamtejsi harcerze.

Efekt do tej pory to odnalezienie około 40-stu miejsc pochówków, które mogą kryć szczątki ponad 130 osób. W Dobrostanach w tych dniach najprawdopodobniej odnaleziono kolejnych kilkudziesięciu żołnierzy.

Przy żołnierzach znajdowane są rzeczy osobiste: medaliki, szczoteczki, pędzle do golenia, a nawet fotografia. Szczątki podjęte z mogił są obecnie składane w kryptach okolicznych kościołów. W planach jest zebranie ich i utworzenie cmentarza wojennego w Malechowie na przedmieściach Lwowa.

Za pośrednictwem konsulatu udało się odnaleźć rodzinę jednego z poległych żołnierzy września.

TV Trwam News

drukuj