Egipt: trzech żołnierzy zginęło na Synaju w starciach z IS

Trzech egipskich żołnierzy zginęło, a dwóch zostało rannych w starciach z bojownikami z Państwa Islamskiego (IS) na północy półwyspu Synaj – poinformowała w środę egipska armia. W walkach śmierć poniosło również 30 bojowników.

Ponadto w zeszłym tygodniu co najmniej 173 podejrzane osoby zostały aresztowane. Według egipskiej armii w atakach z powietrza na Pustyni Zachodniej zniszczono dziesięć samochodów wyładowanych bronią i amunicją.

Agencja AP zastrzega, że nie można w niezależnych źródłach potwierdzić tych informacji, ponieważ dostęp do Synaju Północnego jest znacznie ograniczony.

Operacja antyterrorystyczna „Synaj 2018”, która rozpoczęła się w lutym, jest wymierzona w islamistów na Synaju, a także w Delcie Nilu oraz na Pustyni Zachodniej, wzdłuż nieszczelnej granicy Egiptu z Libią.

Bardzo aktywne grupy dżihadystyczne regularnie przeprowadzają ataki na egipskich żołnierzy i policjantów od czasu, gdy związany z Bractwem Muzułmańskim prezydent Mohammed Mursi został obalony w 2013 roku przez wojsko w następstwie masowych protestów przeciwko jego islamistycznym rządom.

Rozprawienie się władz z islamistami stanowi największe wyzwanie dla prezydenta Abd el-Fataha es-Sisiego i rządu w Kairze. Egipt jest najbardziej zaludnionym w świecie państwem arabskim i głównym sojusznikiem regionalnym Stanów Zjednoczonych.

PAP/RIRM

drukuj