Egipt: Prezydent podpisał nową konstytucję

Prezydent Egiptu Mohammed Mursi podpisał nową konstytucję – poinformowano oficjalnie. Nową ustawę zasadniczą, która zdaniem laickiej opozycji może otworzyć drogę do islamizacji kraju, poparło w referendum prawie 64 proc. Egipcjan. 

Konstytucja, która wraz z podpisem Mursiego weszła w życie, toruje drogę do wyborów parlamentarnych za mniej więcej dwa miesiące. Obóz prezydencki ma nadzieję, że ustawa pomoże w ustabilizowaniu kraju pogrążonego w chaosie od obalenia w lutym 2011 roku Hosniego Mubaraka.

Mursi twierdzi, że konstytucja, która jest dziełem konstytuanty zdominowanej przez rządzących islamistów z Bractwa Muzułmańskiego, pozwoli mu przede wszystkim skoncentrować się na osłabionej gospodarce kraju.

Premier Hiszam Kandil zapewniał, że w referendum konstytucyjnym, które odbyło się 15 i 22 grudnia, „nie było przegranych”, a ustawa będzie służyć „wszystkim Egipcjanom” – mimo tygodni niepokojów politycznych i starć między zwolennikami i przeciwnikami Mursiego.

Natomiast zdaniem laickiej opozycji nowa ustawa zasadnicza stanowi zdradę ideałów egipskiej rewolucji ludowej z 2011 roku. Według opozycji umożliwia ona islamistom wywieranie wpływu na ustawodawstwo i pozostawia mniejszości bez odpowiedniej ochrony prawnej; opozycja obawia się islamizacji kraju poprzez ograniczenia swobód obywatelskich, praw kobiet i wolności mediów. Zwraca się także uwagę na fałszerstwa wyborcze, do których doszło – zdaniem przeciwników Mursiego – w czasie rozpisanego na dwie tury referendum konstytucyjnego. Z tego powodu opozycja zapowiedziała, że będzie domagać się unieważnienia rezultatów plebiscytu.

Konstytucja przyznaje wyższej izbie parlamentu, zdominowanej przez islamistów i mającej dotychczas niewielkie znaczenie polityczne, pełnię władzy ustawodawczej, aż do czasu wyłonienia nowej izby niższej w wyniku wyborów. W sobotę zaplanowano wystąpienie Mursiego w izbie wyższej (Szurze), które zapewne zostanie zdominowane przez sprawy gospodarcze.

Szura zebrała się w środę na pierwszym po przyjęciu konstytucji posiedzeniu, na którym zaprzysiężonych zostało 90 nowych jej członków wyznaczonych przez Mursiego.

Zwycięstwo zwolenników konstytucji w referendum jest trzecią z rzędu wygraną islamistów od obalenia Mubaraka. W ubiegłym roku zwyciężyli oni w wyborach parlamentarnych, a w czerwcu bieżącego roku wynieśli do władzy Mursiego.

Komisja wyborcza poinformowała we wtorek wieczorem, że nową ustawę zasadniczą poparło 63,8 proc. głosujących. Frekwencja wyniosła jedynie ok. 33 proc.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl