PAP/Marcin Obara

E. Witek o liście min. J. K. Ardanowskiego: odmienne stanowisko ministra rolnictwa ws. zapisów noweli ustawy o ochronie zwierząt nie jest zaskoczeniem

Odmienne stanowisko ministra rolnictwa ws. zapisów noweli ustawy o ochronie zwierząt nie jest zaskoczeniem – tak marszałek Sejmu Elżbieta Witek ocenia list, jaki wczoraj pojawił się w mediach.

Jak podał jeden portal Onet.pl, Jan Krzysztof Ardanowski skierował do polityków PiS apel, w którym ostrzega przed poważnymi konsekwencjami przyjęcia „Piątki dla zwierząt”.

Dziś o godz. 16.00 odbędzie się pierwsze czytanie zgłoszonego przez Prawo i Sprawiedliwość projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, czyli zapowiedzianej przez Jarosława Kaczyńskiego „Piątki dla zwierząt”. Wśród propozycji jest m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra. Dodatkowo PiS proponuje ograniczenie uboju rytualnego, zwiększenie kompetencji organizacji pozarządowych oraz częstsze kontrole schronisk.

Propozycja budzi duże kontrowersje także wewnątrz koalicji rządowej. Projekt krytycznie ocenił m. in. wiceprezes Porozumienia Robert Anacki. Z kolei Solidarna Polska nadal nie podała swojego stanowiska.

List, jaki miał wystosować szef resortu rolnictwa, to kolejny głos sprzeciwu. Jak czytamy w apelu Jana Krzysztofa Ardanowskiego do polityków PiS, wprowadzenie przepisów to „koniec tej partii na wsi”. Do sprawy odniosła się podczas konferencji prasowej marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

– Od dawna było wiadomo, że minister Ardanowski ma trochę inne stanowisko niż pozostała część klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości czy też władz. Wyraził to swoje stanowisko. Będzie debata w Sejmie. Myślę, że właśnie parlament jest tym miejscem, gdzie ta debata polityczna powinna się toczyć. Mamy różne stanowiska, różnie podchodzimy do tego tematu. Myślę, że głosowanie, które będzie ostateczną formą przyjęcia tej ustawy, będzie najlepszym dowodem na to, w jaki sposób podchodzimy do tego tematu tutaj, w parlamencie. Przypomnę, że jednak reprezentujemy bardzo różne środowiska polityczne – podkreśliła Elżbieta Witek.       

Tymczasem przed siedzibą PiS na ul. Nowogrodzkiej trwa protest przeciwko „Piątce dla zwierząt”.  Na miejscu są m.in. przedstawiciele Agrounii oraz Polskiego Związku Hodowców Zwierząt Futerkowych, a także politycy Konfederacji i Koalicji Polskiej.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj