fot. PAP/Tomasz Golla

E. Witek do strażaków: Na was zawsze można liczyć

Na was zawsze można liczyć. Chronicie mienie, życie i zdrowie Polaków – powiedziała w Legnicy marszałek Sejmu, Elżbieta Witek, dziękując druhnom i druhom Ochotniczych Straży Pożarnych za ich oddaną służbę na rzecz społeczeństwa.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wzięła udział w uroczystości wręczenia czeków okolicznościowych w ramach ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych na zakupu sprzętu i wyposażenia jednostek OSP – „Mały Strażak”.

„Na was zawsze można liczyć. Chronicie mienie, życie i zdrowie Polaków” – powiedziała marszałek Sejmu dziękując druhnom i druhom Ochotniczych Straży Pożarnych za ich oddaną służbę na rzecz społeczeństwa.

Jak zaznaczyła, „to, co robicie jest misją, którą wykonujecie z pasją, kiedy podchodzicie w sposób niezwykle odpowiedzialny dając nam poczucie bezpieczeństwa”.

Przyznała, że zagrożeń cały czas przybywa.

„To już nie są tylko i wyłącznie pożary. Jesteście wszędzie, gdzie są trudne zdarzenia także na drogach, czy chroniąc nasze polskie lasy” – powiedziała marszałek Sejmu, dlatego, jak zaznaczyła, „ciągle trzeba się kształcić i zdobywać nowe kompetencje”.

Przyznała, że „bezpieczeństwo kosztuje”, ale jak podkreśliła, „jest ono bezcenne”.

„Nie ma bowiem nic cenniejszego jak życie i zdrowie naszych obywateli, a wy, na co dzień tę pomoc niesiecie” – powiedziała.

„Będąc za granicą, nigdy nie spotkałam się z taką organizacją Straży Pożarnej, jaka funkcjonuje w Polsce, czyli jednostki Państwowych Straży Pożarnych, a wokół nich Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych znakomicie wyposażone i wyszkolone w tym np. wielu ratowników medycznych czy ratowników wodnych. To pokazuje, że bezpieczeństwo w naszym kraju jest na bardzo wysokim poziomie” – dodała.

Marszałek Sejmu podkreśliła, że od wielu lat rząd postawił na bezpieczeństwo.

„I kontynuujemy takie programy, które mają spowodować, że wy, czyli ci, którzy na miejscu zdarzenia są pierwsi, byście wy sami byli jak najbardziej bezpieczni. I do tego potrzebny jest dobry, nowoczesny, sprawny sprzęt” – powiedziała Witek.

Dodała, że wspierając strażaków „pokazujemy, że to bezpieczeństwo ciągle musi być doskonalone, bo każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ten sprzęt zaczyna się prędzej czy później psuć i starzeć”.

„Dlatego ciągle myślimy o tym, żeby odnawiać ten sprzęt, żebyście wy po pierwsze mogli skutecznie pomagać, a po drugie sami byli bezpieczni. Dziękuję wszystkim, którzy są zaangażowani w niesienie pomocy ochotnikom strażakom. Dziękuję generałom, bo wiem, jak doskonale współpracujecie z nimi, jak o nich zabiegacie. To wielka rzecz, bo dzięki tej współpracy poziom bezpieczeństwa i działalność straży pożarnej jest na bardzo, bardzo wysokim poziomie” – powiedziała marszałek Sejmu.

Jak podano, w 2023 roku z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu na 604 jednostki rozdysponowano ponad 11 mln zł wsparcia na sprzęt.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl