fot. youtube

E-recepty obowiązkowe od dziś

Od dziś zaczynają obowiązywać e-recepty. Te w formie papierowej będą wydawane jedynie w określonych przypadkach. Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, że e-recepta ma wiele zalet i oznacza korzyści zarówno dla pacjentów, jak i systemu.

Elektronizna recepta może być wystawiona po konsultacji z lekarzem, bez wizyty w gabinecie. Pozwala oszczędzać czas, bo lekarz może ją wystawić na cały rok. E-recepta jest czytelna, nie można jej zniszczyć ani zgubić.

Dzięki niej można kupić każdy lek w innej aptece zachowując refundację, bez konieczności odpisu recepty. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zwrócił uwagę, że każdy pacjent będzie mógł wybrać sposób, w jaki zechce skorzystać z e-recepty.

– Przede wszystkim dla każdego pacjenta jest dostępny wydruk informacyjny, który wygląda właściwie tak samo jak tradycyjna recepta, czyli można powiedzieć, że jeżeli nie chcemy brać udziału w tej cyfrowej rewolucji, to nie ma absolutnie takiego obowiązku. Natomiast dla tych, którzy korzystają z takich rozwiązań, mamy bardzo wygodne możliwości. Przede wszystkim można czterocyfrowy kod, który jest niezbędny do otrzymania recepty, otrzymać sms-em, obraz tej recepty można także otrzymać na adres e-mail lub skorzystać z aplikacji Ministerstwa Cyfryzacji „mObywatel” i w tej aplikacji jest możliwość ściągnięcia wszystkich niewykupionych e-recept. W momencie, kiedy przychodzimy do apteki, pokazujemy tę aplikację – wówczas na ekranie pojawia się specjalny fotokod, na podstawie którego otrzymamy leki – wyjaśnił Janusz Cieszyński.

Już od stycznia ubiegłego roku każda recepta jest dostępna w Internetowym Koncie Pacjenta, gdzie można sprawdzić dawkowanie leków. Dzięki IKP osoby chore przewlekle mogą pokazać lekarzowi listę przyjmowanych leków.

 

RIRM

drukuj