fot. twitter.com/MRPiPS_GOV_PL

E. Rafalska: rośnie świadomość społeczna i wrażliwość w stosunku do osób niesłyszących

W wielu obszarach udało się wypracować szereg rozwiązań, które ułatwiają życie osób niesłyszących, rośnie świadomość społeczna i wrażliwość w tym zakresie – podkreśliła szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska w Międzynarodowym Dniu Głuchych.

Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego został ustanowiony w 1958 r. przez Światową Federację Głuchych i jest obchodzony corocznie w ostatnią niedzielę września. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problemy osób niesłyszących, ich prawa i osiągnięcia.

Minister rodziny z tej okazji przypomniała, że ustanawiając Międzynarodowy Dzień Głuchych, Federacja ogłosiła konkurs na plakat upamiętniający tę okazję. Zwycięzcą został niesłyszący polski malarz Henryk Osten-Ostachiewicz.

Elżbieta Rafalska przypomniała także, że święto zostało ustanowione, by zwrócić uwagę na problemy osób niesłyszących.

„A tych było i jest wiele. W wielu obszarach udało się wypracować szereg rozwiązań, które ułatwiają życie osób niesłyszących, rośnie świadomość społeczna i wrażliwość w tym zakresie” – podkreśliła szefowa MRPiPS.

„Wiele młodych osób uczy się języka migowego nie dlatego, że musi, ponieważ w ich najbliższym otoczeniu znajdują się osoby niesłyszące. Coraz częściej wynika to z czystej chęci poznania sposobu komunikowania się osób głuchych, chęci uzyskania możliwości rozmowy z nimi” – dodała.

Minister rodziny przyznała, że wciąż jest wiele do zrobienia.

„Mam ogromną nadzieję, że w najbliższych latach uda nam się wspólnie wypracować kolejne rozwiązania, które zburzą bariery i ułatwią Państwu codzienne życie” – napisała z okazji Dnia Głuchych.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Głuchych Rafalska złożyła życzenia wszystkim osobom głuchym i ich najbliższym.

„Zdrowia, pomyślności, realizacji wszystkich planów i zamierzeń, a także wytrwałości w walce z przeciwnościami losu” – podkreśliła szefowa MRPiPS.

PAP/RIRM

drukuj