fot. PAP/Lech Muszyński

E. Rafalska: jesteśmy wśród liderów UE jeśli chodzi o nakłady na rodzinę

Jesteśmy wśród liderów w UE jeśli chodzi o nakłady na politykę rodzinną – w 2017 r. było to ponad 3,1 PKB – powiedziała szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Jak mówiła, teraz wyzwaniem jest mobilna legitymacja osoby z niepełnosprawnością.

W Warszawie trwa konferencja podsumowującą konsultacje społeczne zmian w ustawach wdrażających program kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”.

Elżbieta Rafalska przypomniała, że od stycznia 2018 roku wprowadzono Mobilną Kartę Dużej Rodziny. Jak mówiła, wyzwaniem jest teraz mobilna legitymacja osoby z niepełnosprawnością.

„Może ta aplikacja w smartfonie, ta nowoczesna wersja dla osób niepełnosprawnych, powinna być też uruchomiona. Dlaczego te technologiczne nowinki nie mają dotyczyć nas wszystkich i bardzo proszę, to jest takie publiczne zobowiązanie, żeby nad tym popracować” – dodała.

Minister podkreśliła, że w tym roku zwiększono trzykrotnie środki na rozwój miejsc opieki dla najmłodszych dzieci.

„W tym roku może powstać 24,5 tys. nowych miejsc opieki, dofinansujemy 56 tys. już istniejących miejsc, w tym prawie 640 dla dzieci z niepełnosprawnością” – mówiła Elżbieta Rafalska.

Celem programu „Za życiem” jest wsparcie osób niepełnosprawnych i ich rodzin, począwszy od zapewnienia dostępu do wszechstronnej opieki nad kobietą w okresie ciąży, w tym powikłanej, porodu i połogu oraz wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.

PAP/RIRM

drukuj