fot. PAP/Marcin Obara

E. Rafalska o noweli ws. matur: obowiązkiem rządu jest zabezpieczenie się pod każdym względem

Nie mamy stuprocentowej pewności, że maturzyści zostaną sklasyfikowani i będą mieli prawo przystąpić do egzaminu; obowiązkiem strony rządowej jest zabezpieczenie się pod każdym względem – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował dziś rano w TVP1, że premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przedłożeniu na środowej Radzie Ministrów specjalnego projektu nowelizacji prawa oświatowego, który pozwoli wszystkim maturzystom na przystąpienie do egzaminów. Szczegóły projektu mają zostać przedstawione przez szefa rządu o godz. 15.

O ten projekt nowelizacji była dziś pytana minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

„Nie mamy stuprocentowej pewności, że wszyscy maturzyści zostaną sklasyfikowani i będą mieli prawo przystąpić do egzaminu. Obowiązkiem strony rządowej jest zabezpieczenie się pod każdym względem” – powiedziała.

Dodała, że projekt nie musiałby być przygotowywany, gdyby strajkujący zapewnili, że matury odbędą się bez zakłóceń.

„Gdyby była wcześniej deklaracja, że matury nie są zagrożone i były takie stuprocentowe zapewnienia tych, którzy organizowali strajk, to strona rządowa nie byłaby zobowiązana do podejmowania takich inicjatyw. To jest naszym obowiązkiem wobec tych maturzystów, którzy przeżywają dzisiaj nieprawdopodobny, niebywały stres” – powiedziała.

Od 8 kwietnia tego roku trwa ogólnopolski strajk nauczycieli zorganizowany przez ZNP i FZZ. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej „Solidarności”.

Egzaminy maturalne powinny rozpocząć się 6 maja. Rok szkolny dla uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych kończy się 26 kwietnia, czyli w najbliższy piątek. Tego dnia maturzyści powinni otrzymać świadectwa ukończenia szkoły, bo jej ukończenie jest warunkiem dopuszczenia do egzaminu maturalnego. Zakończenie roku szkolnego powinno zostać poprzedzone wystawieniem przez nauczycieli ocen i zatwierdzeniem ich przez rady pedagogiczne klasyfikacyjne. Nie odbyły się jednak one dotąd w części szkół ze względu na strajk nauczycieli.

O tym, że rząd przygotował projekt „ustawy maturalnej”, napisał „Dziennik Gazeta Prawna”. Według dziennika, zmiana ma dotyczyć głównie prawa do kwalifikacji uczniów do matury. Zgodnie z proponowaną zmianą, dyrektorowi szkoły w wyjątkowych sytuacjach przekazane zostałyby uprawnienia do klasyfikacji czy dopuszczenia do matury; obecnie jest to kompetencja rady pedagogicznej.

PAP/RIRM

drukuj