fot. PAP/Paweł Supernak

E. Rafalska: Główne założenia programu Rodzina 500 plus bez zmian

Główne założenia programu Rodzina 500 plus pozostają bez zmian, koncentrujemy się na likwidacji niepożądanych zjawisk – powiedziała minister Elżbieta Rafalska. Szefowa resortu rodziny pracy i polityki społecznej przedstawiła w Sejmie projekt nowelizacji niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin.

Przygotowany przez ministerstwo projekt to – jak przypomniała minister – efekt przeglądu systemu wsparcia rodzin, do którego zobowiązała rząd ustawa wprowadzająca program Rodzina 500 plus.

Zmiany, które proponujemy w tym projekcie ustawy, będą dotyczyły likwidacji nielicznych, aczkolwiek niepożądanych zjawisk. Polegały one m.in. na dopasowywaniu sobie przez niektórych rodziców dochodu do kryterium dochodowego uprawniającego do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko i deklarowaniu niezgodnie ze stanem faktycznym samotnego wychowywania dziecka oraz pobieranie świadczenia wychowawczego przez osoby niemieszkające w Polsce – mówiła Elżbieta Rafalska.

Projekt ma także ujednolicić i doprecyzować przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych i ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Zmiany mają także ułatwić zakładanie żłobków i obniżyć koszty opieki nad najmłodszymi dziećmi.

RIRM

drukuj