Dziś najdłuższe w XXI wieku zaćmienie Księżyca

Dziś wieczorem na niebie będziemy mieli okazję obserwować niezwykłe zjawisko. Niezwykłe, bo trwające najdłużej w tym stuleciu zaćmienie Księżyca, które będzie widoczne przez ponad półtorej godziny.

Księżyc, jako jedyny naturalny satelita Ziemi, obiega naszą planetę raz na 27 dni. Zjawisko jego zaćmienia związane jest z ruchem obu tych ciał niebieskich.

– Ziemia i Księżyc są oświetlane przez Słońce, czyli rzucają za sobą cień, i czasami zdarza się, że Księżyc wchodzi w cień naszej planety. Właśnie wtedy mamy częściowe lub całkowite zaćmienie Księżyca – wskazuje Stanisław Rokita, astronom z Planetarium w Toruniu.

Podczas dzisiejszego zaćmienia Księżyc może przybrać barwę czerwoną, jasno brązową lub pomarańczową. Rozpocznie się ono o godz. 20.30 i potrwa bardzo długo.

– Faza całkowita tego zjawiska będzie trwała aż godzinę i 43 minuty. Na następne tak długie zaćmienie musimy poczekać ponad sto lat więc szansa, że doczekamy jest raczej niewielka – akcentuje astronom z Planetarium w Toruniu.

To niezwykłe zjawisko, każdy z nas będzie mógł bez obserwować gołym okiem, bez strachu o jakiekolwiek szkodliwe działanie dla wzroku. Ponadto nie potrzebujemy do tego żadnego specjalistycznego sprzętu.

– To wszystko możemy obserwować gołym okiem, i w sumie tak jest najlepiej, ale jeśli ktoś będzie miał lornetkę czy teleskop to oczywiści przyjrzy się dokładniej. Zobaczy jak na przykład poszczególne twory na powierzchni Księżyca znikają w cieniu naszej planety – podkreśla Stanisław Rokita.

Zaćmienie Księżyca to nie jedyna atrakcja jaką możemy dziś podziwiać na niebie, możliwe będzie zobaczenie także kilku planet.

– Mars świeci bardzo jasno już od kilku ładnych tygodni, i jeszcze nam troszeczkę poświeci, więc nie sposób go przegapić. Na pewno będzie się wyróżniał spośród pozostałych obiektów na niebie. Oprócz niego zobaczymy jeszcze dwie planety. Jasnego Jowisza, ale ma on wyraźnie inną taką biało-żółtą barwę i będzie świecił gdzieś na południowo-zachodnim, albo zachodnim horyzontem, zależy w której części nocy będziemy obserwować. Pomiędzy nimi dojrzymy takiego żółtawego Saturna- wskazuje Stanisław Rokita, astronom z Planetarium w Toruniu.

Całkowite zaćmienie Księżyca zakończy się o godz. 23:13.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl