fot. flickr.com

Kolejna taka pełnia dopiero za 30 lat. Księżyc Żniwiarzy zachwycał na całym świecie

Najlepiej widoczny był tuż przed świtem – o godz. 4:32 – choć zachwycał już po zapadnięciu zmroku. W nocy z piątku na sobotę byliśmy świadkami niezwykle rzadkiej pełni księżyca, którą poprzednio mogliśmy obserwować 19 lat temu. Księżyc Żniwiarzy podziwiano na całym świecie.

Wrześniowa pełnia księżyca jest niezwykłym zjawiskiem. W jej trakcie Srebrny Glob wschodzi równocześnie ze Słońcem. Po tym, jak tarcza słoneczna zniknęła za horyzontem, mogliśmy obserwować początek księżycowej wędrówki na niebie.

A to niesamowite zjawisko zdarza się niezwykle rzadko – ostatni raz miało miejsce 13 października 2000 r. Następna taka okazja będzie miała miejsce z kolei dopiero za 30 lat – 13 sierpnia 2049 roku.

Zdaniem naukowców pełnia Księżyca Żniwiarzy zwiastuje rozpoczęcie jesieni i jest związana ze zbliżającą się równonocą jesienną, przypadającą na 23 września.

Dawniej, niezwykle mocno odbijający słoneczne światło Księżyc, umożliwiał zbieranie plonów przez całą dobę, stąd nazwa zjawiska – pełnia Księżyca Żniwiarzy.

Pomorska.pl/TVP Info/Twitter/RIRM

drukuj