Dziś i jutro wyjazdowe posiedzenie klubu PiS

Dziś i jutro odbędzie się wyjazdowe posiedzenie klubu Prawa i Sprawiedliwości. Ma wziąć w nim udział premier Beata Szydło i ministrowie. Mowa ma być m.in. o zamierzeniach rządu i klubu, ale – jak przyznają sami politycy PiS – nie da się uciec też od kwestii sytuacji w spółkach Skarbu Państwa.

Jak powiedział wiceprzewodniczący klubu PiS Marek Suski, rozmowy będą dotyczyły dalszych prac klubu i ich kierunku.

„Zamknięte posiedzenie klubu ma służyć dobrej rozmowie” – dodał.

– Na posiedzeniu będzie obecny pan prezes i najwyższe kierownictwo partii, będzie to więc okazja do wymiany poglądów i omówienia wyzwań, które przed nami stoją – powiedział poseł PiS i szef sejmowej Komisji Finansów Publicznych Jacek Sasin.

Dopytywany o kwestię sytuacji w spółkach Skarbu Państwa i nominacji w nich, Sasin odpowiedział, że „nie da się także uciec od tego tematu”.

– Jest to w tej chwili jakieś wyzwanie i myślę, że na pewno będziemy o tym rozmawiać. Natomiast ta rozmowa bardziej będzie się skupiała na naszych zamierzeniach na przyszłość, planach rządu – powiedział Jacek Sasin.

Zaznaczył, że posiedzenie klubu zostało zaplanowane zanim pojawiła się kwestia sytuacji w spółkach Skarbu Państwa i nie to było powodem jego zwołania.

W ubiegłym tygodniu premier Beata Szydło podjęła decyzję o odwołaniu Dawida Jackiewicza z funkcji ministra Skarbu Państwa. MSP ma być zlikwidowane do końca roku. Premier poinformowała, że proces ten będzie nadzorował szef Komitetu Stałego RM Henryk Kowalczyk.

W poniedziałek CBA rozpoczęło kontrole w pięciu strategicznych spółkach Skarbu Państwa; dotyczą one zawieranych umów. Spółki, w których ruszyła procedura kontrolna, to: PKN Orlen, Lotos, Azoty, KGHM i Polska Grupa Zbrojeniowa.

We wtorek Beata Szydło spotkała się z ministrami ws. audytu w spółkach Skarbu Państwa. Premier zleciła ministrom, by przyjrzeli się funkcjonowaniu podległych im spółek i przeanalizowali działalność zarządów.

Na posiedzeniu Rady Politycznej PiS – 11 września – prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił, że dostaje sygnały dotyczące tego, że w różnych sprawach politycy i działacze PiS wielokrotnie powołują się na niego. Prezes PiS ostrzegał też przed nieuczciwymi ludźmi, którzy mogą się kręcić przy politykach partii rządzącej. Przekonywał o konieczności „wypalania” ze spółek Skarbu Państwa, tych którzy myślą tylko o sobie.

Jarosław Kaczyński pytany o swoje słowa na Radzie Politycznej PiS powiedział, że „zdarzają się niecelne decyzje personalne i trzeba je korygować, każdy, kto coś robi, popełnia jakieś błędy, my o tym mówimy”.

– My nie mówimy, tak jak nasi poprzednicy, że jesteśmy idealni, natomiast ciężkim błędem nie jest pierwotny błąd, tylko to, że się go nie naprawia, że nie podejmuje się decyzji korygującej – powiedział prezes PiS. Jak podkreślił, „musimy w tej chwili te decyzje korygujące podejmować”.

 

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj