fot. PAP/Marcin Obara

Dziś głosowanie nad projektem „Rodzina 500 plus”

W Sejmie odbędzie się dziś głosowanie nad projektem ustawy wprowadzającym program „Rodzina 500 plus”. Politycy PiS-u i opozycja zgłosiły poprawki do projektu.

Partia rządząca proponuje m.in. możliwość składania wniosku o świadczenie online. Chce także, by Rada Ministrów miała prawo do podnoszenia wysokości świadczenia.

Politycy opozycji proponowali 500 zł na każde dziecko niezależnie od dochodu. Poprawka przepadła w głosowaniu na komisji.

Poseł Urszula Rusecka z PiS-u apelując o poparcie projektu „500 plus”, zwróciła uwagę na dramatyczną sytuację demograficzną w naszym kraju.

– Bezspornie sytuacja demograficzna Polski jest trudna. Przegapiono kluczowy moment, w którym należało aktywnie wspierać dzietność. Obecnie kobiety z drugiego wyżu demograficznego wchodzą w taki wiek, że możliwość posiadania dzieci staje się coraz mniejsza. Oznacza to, że ostatnia najliczniejsza grupa przestaje właściwie być zdolna do posiadania dzieci. To jest ostatni moment, aby przyjąć zaproponowane rozwiązania – powiedziała poseł Urszulka Rusecka.

Dzięki programowi „Rodzina 500 plus” rodziny otrzymają 500 zł na drugie i kolejne dziecko, a mniej zamożne rodziny (w których dochód nie przekracza 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w rodzinach z niepełnosprawnym dzieckiem) również na pierwsze.

W sumie program obejmie 3 mln 700 tys. dzieci. Jutro projektem ustawy ma się zająć Senat.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj