fot. pixabay.com

Dzień Wolności Podatkowej. 8 dni później niż w roku ubiegłym

W środę 21 czerwca obchodzimy Dzień Wolności Podatkowej. Co roku wyliczają go eksperci z Centrum im. Adama Smitha. To symboliczna data, od której pracownicy przestają pracować na państwo, a zaczynają zarabiać na siebie i swoje rodziny.

Eksperci wskazują, że w tym roku na opłacenie wszystkich danin i podatków statystyczny Polak pracował przez 171 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku ubiegłym.

Ekonomista dr Grzegorz Piątkowski podkreśla, że Dzień Wolności Podatkowej pokazuje, jakie jest rzeczywiste obciążenie przez system fiskalny.

– Pokazuje, gdzie rzeczywiście leży granica, od kiedy pracownicy pracują na siebie (…). Ukazuje  też jasno, jakie jest obciążenie systemu fiskalnego. 21 czerwca to również Dzień Przedsiębiorcy, właściwie nas wszystkich. Przedsiębiorstwa tworzą bogactwo narodu. Ponad 85 procent polskiej produkcji globalnej to właśnie prywatny biznes. Dopiero połączenie działania państwa, przedsiębiorców i pracowników jest w stanie wydźwignąć nas gospodarczo – powiedział dr Grzegorz Piątkowski.

Dzień Wolności Podatkowej po raz pierwszy obchodzony był w 1900 roku w Stanach Zjednoczonych. W naszym kraju Centrum Adama Smitha wyznacza datę od 1994 roku.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl