Dzień Strażaka: 201 awansowanych na pierwszy stopień oficerski

201 strażaków – absolwentów Szkoły Głównej Służby Pożarniczej – odebrało w środę na Pl. Piłsudskiego, podczas obchodów Dnia Strażaka, awanse na pierwszy stopień oficerski. Wcześniej nominacje na generalski stopień nadbgrygadiera odebrał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy szef PSP Leszek Suski.

Komendant główny PSP podczas uroczystości otrzymał też z rąk ministra SWiA Mariusza Błaszczaka szablę generalską.

Dzień Strażaka to szczególna chwila dająca możliwość i okazję do uhonorowania w różnorodnych formach osób, które wyróżniły się w służbie”. „Są to także chwile refleksji nad mijającym czasem wytężonej pracy, nad dniem dzisiejszym i perspektywami rozwoju naszego pożarnictwa – mówił podczas uroczystości szef PSP.

Dziękował też strażakom – zawodowym i ochotnikom – a także pracownikom cywilnym straży pożarnej za „ofiarną służbę, zaangażowanie i trud ponoszony podczas codziennych obowiązków”.

W obchodach, obok prezydenta Dudy, biorą udział: premier Beata Szydło, szef MSWiA Mariusz Błaszczak, wiceminister nadzorujący m.in. straż pożarną Jarosław Zieliński, szef BBN Paweł Soloch, szefowie służb, a także m.in. prezes Zarządu Głównego OSP Waldemar Pawlak.

Uroczystość na Pl. Piłsudskiego rozpoczęto od podniesienia flagi państwowej i odśpiewania hymnu. Następnie prezydent Duda wręczył strażakom odznaczenia m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz kilkanaście Krzyży Zasługi (złote, srebrne i brązowe) i krzyż zasługi za dzielność. Następnie 201 absolwentów Szkoły Głównej Służby Pożarniczej odebrało awanse na swój pierwszy stopień oficerski – młodszego kapitana.

Leszek Suski urodził się 31 grudnia 1957 roku. Służbę w Państwowej Straży Pożarnej rozpoczął w 1981 r. W 1986 r. skończył Szkołę Główną Służby Pożarniczej. Pełnił służbę m.in. w Katedrze Taktyki i Dowodzenia SGSP, był także dowódcą zmianowym i p.o. dowódcy Jednostki nr I w Warszawie.

Od 1997 r. służył w Komendzie Głównej PSP. Następnie w latach 2002-2005 oddelegowany do MSWiA. Pełnił również w latach 2005-2007 funkcję pierwszego zastępcy komendanta głównego PSP. Był także sejmowym ekspertem do spraw ochrony przeciwpożarowej i zarządzania kryzysowego. Od grudnia 2015 roku jest komendantem głównym PSP.

Centralne obchody Dnia Strażaka rozpoczęto Mszą święta w Bazylice Katedralnej św. Floriana w Warszawie i złożeniem kwiatów pod znajdującą się w katedrze tablicą upamiętniającą strażaków, którzy polegli za wolności ojczyzny lub zginęli w trakcie służby.

W PSP służy prawie 30 tys. strażaków, a w ochotniczych formacjach straży pożarnej – kilkaset tysięcy.

Ich patronem jest rzymski legionista św. Florian, który został zamęczony za wiarę i utopiony w rzece Anneso w górnej Austrii w 304 roku. Relikwie św. Floriana przywiózł do Polski (do Krakowa) w 1184 roku biskup Modeny, na prośbę biskupa krakowskiego Gedki. Kult świętego rozwinął się w Polsce po roku 1528, gdy spłonęła jedna z dzielnic Krakowa – Kleparz, a z pożogi ocalał jedynie kościół św. Floriana.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl