Obchodziliśmy Dzień Flagi RP i Dzień Polonii

W czwartek obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Główne uroczystości rozpoczęły się przed południem na placu Zamkowym w Warszawie. Także w czwartek – już po raz dwunasty – obchodzony był dzień Polonii i Polaków za granicą. W tych dniach według polskiej tradycji na naszych domach wieszamy biało-czerwone flagi narodowe.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – to święto młode. Ustanowiono je w 2004 roku nowelą ustawy Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej o godle, barwach i hymnie RP.

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Dlatego też na fladze biel znalazła się u góry.

Znaczenie symboli narodowych jest bardzo ważne dla rozwoju społecznego. Naród jest jedną z podstawowych wartości dla życia duchowego człowieka. Żeby identyfikować się z narodem potrzebujemy symboli – akcentuje socjolog Michał Drozdek.

– Naród jest jedną z podstawowych wspólnot, tak jak mówił bł. Jan Paweł II, może niejedyną, ale najważniejszą dla dziejów duchowych człowieka. Otóż, żeby ludzie czuli się związani z tym narodem, żeby czuli się zintegrowani, aby chcieli działać na rzecz dobra, czyli mieli tę podstawę, którą nazywamy patriotyzmem czyli utożsamianie się z narodem, z Ojczyzną, z tą wspólnotą, którą nazywamy Polską – musimy mieć pewne symbole. Symbole, które w sposób emocjonalny wyrażają tę wspólnotę; i tak jest z herbami czy z flagami – powiedział Michał Drozdek.

Dzień Flagi Narodowej to także podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii. Symbole narodowe łączą nas z rodakami mieszkającymi poza granicami naszej Ojczyzny – akcentuje poznański historyk dr Dariusz Kucharski.

– Z tym dniem – 2 maja wiąże się też dzień upamiętnienia Polaków i Polonii za granicą. Te dwa elementy się uzupełniają i zarazem łączą. To świadczy o miłości do Ojczyzny – tak jak wynika z kolorystyki barw i odniesienia do symboliki, jak również wiąże się tutaj z oddaniem życia, czyli z tą najwyższą jakby atencją dla wartości narodowych. 2 Maja jest świętem uzupełniającym 3 Maja. Niezwykle istotny jest tutaj czas zadumy nad naszą przeszłością, ale i również zastanowienie się nad tym, co robić dalej w tych relacjach z Polakami, którzy mieszkają za granicą, czy to na wschodzie czy też na zachodzie – powiedział dr Dariusz Kucharski.

Współczesnym zwyczajem, który spopularyzował śp. prezydent Lech Kaczyński, jest noszenie kokardy narodowej.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to jedno z najmłodszych świąt narodowych. Zostało ono uchwalone 20 lutego 2004 roku. Początkowo w trakcie procesu legislacyjnego Senat RP proponował zamienić Dzień Flagi na Dzień Orła Białego, argumentując, że godło jest naczelnym symbolem narodowym. Sejm odrzucił jednak ten projekt poprawki i ostatecznie ustanowił 2 Maja Świętem Flagi Narodowej.

Data 2 Maja nie jest przypadkowa, gdyż właśnie tego dnia w 1945 roku, podczas zdobywania Berlina polscy żołnierze umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa – Siegessäule. W PRL-u natomiast 2 Maja ściągane były zazwyczaj flagi narodowe po obchodach 1 Maja tak, aby nie były wywieszone w dniu zniesionego przez władze święta Konstytucji 3 Maja.

Dzisiejszy dzień to także Światowy Dzień Polonii ustanowiony w 2002 roku, w celu oddania szacunku wszystkim Polakom na całym świecie, którzy także mieli swój wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl