fot. facebook.com/fundacja.redemptorismissio

Dzięki Fundacji Redemptoris Missio kolejna pomoc trafi do Republiki Środkowoafrykańskiej

Fundacja Redemptoris Missio wyślę dziś z Poznania kolejną transzę pomocy humanitarnej do Republiki Środkowoafrykańskiej. Transport obejmie blisko trzy tony środków medycznych i mleka w proszku.

Dary te mają posłużyć do walki z pandemią koronawirusa. Pomoc humanitarna zostanie przewieziona do Brukseli, a stamtąd transportem cargo trafi do stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej.

Prezes Zarządu Fundacji Justyna Janiec-Palczewska zaznacza, że kraj ten jest jednym z najbiedniejszych państw świata. Podkreśla, że tamtejsza służba zdrowia znajduje się w bardzo trudnej sytuacji.

Zobaczyć szpital w tym państwie, to jak zobaczyć najbiedniejszy szpital na świecie. W tym szpitalu nie ma nic, są tylko łóżka, nie zawsze są materace, brakuje nawet krzeseł. Nie ma mowy o żadnym sprzęcie medycznym. To są warunki, które nam Europejczykom zupełnie nie mieszczą się w głowie. Byłam w wielu krajach, widziałam wiele szpitali, ale ten kraj jest naprawdę najbiedniejszym krajem na świecie i jeśli ktoś tam zachoruje, to może liczyć tylko na misjonarzy – akcentuje Justyna Janiec-Palczewska.

Republika Środkowoafrykańska od lat zmaga się z wojną domową. Na terenie tego kraju działa oficjalnie aż 14 grup zbrojnych. Pomoc tamtejszej ludności niosą m.in. polscy misjonarze, którzy nie opuścili tego kraju wraz z wybuchem wojny domowej.

RIRM

drukuj