fot. Monika Tomaszek

„Dysputy Kopernikańskie” z udziałem prof. Grzegorza Kucharczyka

W najbliższy piątek w toruńskim Centrum Dialogu odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Dysputy Kopernikańskie” organizowane przez Stowarzyszenie Instytut Copernicanum. Tym razem gościem będzie prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk, który wygłosi prelekcję pod tytułem: „Od Mitteleuropy do Ostpolitik. Tradycje niemieckiej polityki wobec Polski w XX i XXI wieku”. Po wykładzie zaplanowana jest dyskusja z możliwością zadawania pytań. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły Radio Maryja i TV Trwam.

„Dysputy Kopernikańskie” to seria spotkań z zaproszonymi gośćmi, między innymi ze świata polityki, nauki i kultury, dotyczących ważnych i aktualnych wydarzeń.

Tym razem na zaproszenie odpowiedział prof. Grzegorz Kucharczyk, który jest pracownikiem Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. Profesor specjalizuje się w historii Prus XIX i XX wieku, stosunkach polsko-niemieckich w XIX i XX wieku oraz historii myśli politycznej. Jest też autorem wielu publikacji, w tym książek. Współtworzył także serię podręczników historii do gimnazjum „Przez tysiąclecia i wieki”. Za osiągnięcia naukowe i dydaktyczne w dziedzinie historii został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Podczas toruńskiego spotkania wygłosi wykład pt. „Od Mitteleuropy do Ostpolitik. Tradycje niemieckiej polityki wobec Polski w XX i XXI wieku”.

To będzie krótki, treściwy przegląd tradycji niemieckiego spojrzenia na Europę Środkową i Wschodnią. Jest zaskakująca ciągłość pomiędzy tym, co zaczęło się w epoce Bismarcka i Mitteleuropy, a tym, co obserwujemy w XXI wieku – mówił prof. Grzegorz Kucharczyk w specjalnym nagraniu wideo.

Stowarzyszenie Instytut Copernicanum powstał w 2021 r. z inicjatywy kilku zaprzyjaźnionych osób, którym przyświecał jeden cel – stworzenie w Toruniu organizacji działającej na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego. Jej aktywność ma charakter wielowątkowy, co stanowi odzwierciedlenie składu osobowego członków Instytutu. Wśród priorytetów działalności organizacji są m.in. troska o wartości patriotyczne i chrześcijańskie w społeczeństwie, upowszechnienie idei lokalnej samorządności, działania na rzecz kultury, edukacji, oświaty, dbanie o dziedzictwo historyczne. Kluczowym elementem działania Instytutu Copernicanum jest nawiązanie do tradycji Grodu Kopernika, jakim był ponadreligijny i ponadnarodowy dialog. W tym celu powołany został klub dyskusyjny „Dysputy Kopernikańskie”, gdzie cyklicznie zapraszane są osoby ze świata, kultury, polityki, nauki czy religii. Spotkania stanowią platformę wymiany poglądów między mieszkańcami nie tylko Torunia, ale całego województwa kujawsko-pomorskiego. Jak zaznaczyły osoby tworzące Instytut, chcą one w ten sposób zintegrować środowiska konserwatywne i patriotyczne, które chciałyby wspólnie działać i budować bardziej świadome społeczeństwo obywatelskie.

 

Instytut Copernicanum/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl