Dyskusja „Zdrowie Polaków 5, 10, 15”

Polska służba zdrowia wymaga gruntownej przemiany – do takiego wniosku doszli uczestnicy konferencji, która odbyła się w Senacie. Nawiązywała ona do „białego szczytu”.

Dyskusja zatytułowana „Zdrowie Polaków 5, 10, 15” nawiązywała do 5. rocznicy „białego szczytu”, 10. rocznicy utworzenia Narodowego Funduszu Zdrowia i 15 lat od zmiany sposobu finansowania opieki zdrowotnej z budżetowego na ubezpieczeniowy.

Podczas dyskusji jej uczestnicy oceniali te zmiany i próbowali znaleźć rozwiązania współczesnych problemów polskiej służby zdrowia.

– Sytuacja w służbie zdrowia jest zła. Tak stwierdziła zdecydowana większość ekspertów i tych osób, które miały możliwość wypowiedzenia się. Byli oni za gruntownymi zmianami stwierdzając, że komercjalizacja zdrowia, nastawienie na efekt finansowy, a nie na misję są niedobre. Niosą ze sobą gorsze finansowanie i gorsze efekty leczenia – powiedział wicemarszałek Senatu, Stanisław Karczewski, organizator debaty.

Podczas debaty były wiceminister zdrowia poseł Bolesław Piecha postulował kompleksowe oczyszczenie sytuacji w systemie opieki zdrowotnej; usprawnienie jej funkcjonowania i zwiększenie finansowania.

Uporządkowanie systemu przez PiS polega na stworzeniu sieci jednostek, świadczących usługi zdrowotne oraz na oddzieleniu prywatnej i publicznej służby zdrowia.

– Nie może być przenikania między tymi dwoma formami. Nie jesteśmy przeciwni prywatnej służbie zdrowia. Jeśli ktoś chce wybudować prywatny szpital i będzie miał pacjentów, którzy będą chcieli płacić – niech buduje. Natomiast szpital nie może być prywatny i finansowany ze środków publicznych. Należy oddzielić publiczne pieniądze od pieniędzy niepublicznych. Debata była ciekawa, interesująca i długa, trwała prawie 6 godzin. Być może ministerstwo wyciągnie wnioski z uwag, które zostały wypowiedziane. Celami naszej debaty było rozmawiać o zdrowiu i zmieniać negatywną sytuację w polskiej służbie zdrowia – dodał Stanisław Karczewski.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl