KE grozi Węgrom postępowaniem za zmiany w konstytucji

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso zagroził Węgrom wszczęciem procedury o naruszenie prawa unijnego. Powód to nowelizacja węgierskiej konstytucji, która – zdaniem KE – może naruszać demokratyczne zasady UE.

Barroso wysłał list do premiera Węgier Viktora Orbana, w którym napisał, że wstępna analiza prawna uchwalonej w marcu przez parlament w Budapeszcie czwartej poprawki do konstytucji, potwierdza obawy, iż nowelizacja ta nie jest zgodna z prawodawstwem UE, a szczególnie z zasadami rządów prawa.

Gdy prowadzona przez służby KE analiza prawna zostanie zakończona, komisja „podejmie konieczne kroki, aby wszcząć procedury o naruszenie prawa” – poinformowano w komunikacie. Barroso zaapelował do Orbana i jego rządu, by „w zdecydowany i jednoznaczny sposób” wyszedł na przeciw tym obawom. „To bez wątpienia jest w interesie Węgier i całej UE” – napisał Barroso.

Czwarta poprawka do węgierskiej konstytucji ogranicza m.in. uprawnienia Trybunału Konstytucyjnego i daje parlamentowi prawo do decydowania, które organizacje wyznaniowe zostaną przez państwo węgierskie uznane za Kościoły.

Węgierski parlament głosował też nad zmianami w konstytucji, wśród nich poprawkę, że małżeństwo to związek mężczyzny i kobiety. Zdaniem KE i Rady Europy zapisy stanowią „zagrożenie” dla demokracji.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl