fot. flickr.com

Dyrektor Muzeum Auschwitz: uszanujmy milczenie  papieża Franciszka

Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński zaapelował do dziennikarzy, by uszanowali to, że papież Franciszek postanowił milczeć podczas swojej wizyty w byłym niemieckim obozie. Papież Franciszek odwiedzi muzeum w piątek 29 lipca.

To jest oczywiście wielkie wyzwanie dla dziennikarzy. Świat oczekuje od was słów i komentarzy. Istnieje wielka pokusa, żeby tą ciszę zapełnić słowami. Bardzo apeluję, żeby tej pokusie jakoś się oprzeć, żeby nie zagadać tej ciszy – powiedział Cywiński podczas czwartkowej konferencji prasowej.

„Ta cisza – po pierwsze – jest wyrazem głębokiej chęci przeżycia tego miejsca. A po drugie – wsłuchania się w to, co to miejsce mówi. Nietraktowanie tego jako miejsca do przemówień” – powiedział dyrektor.

W byłym niemieckim obozie papież Franciszek pomodli się przy Ścianie Straceń na dziedzińcu Bloku 11. Niemcy zastrzelili tam tysiące osób, głównie Polaków. Papież Franciszek uklęknie w celi, w której męczeńską śmierć poniósł polski franciszkanin Maksymilian Kolbe. Będzie także w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau.

 

PAP/RIRM

drukuj