Dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM: W Lizbonie będzie nas w granicach 25 tysięcy

Z wielką nadzieją mogę powiedzieć, że będzie nas w granicach 25 tysięcy, jeżeli chodzi o uczestniczących w Światowych Dniach Młodzieży, bezpośrednio zapisanych, zarejestrowanych, którzy będą mieli symbole ŚDM. Na ten moment mamy w obu systemach – polskim i portugalskim –  zapisanych 17 tys. młodych i ich opiekunów, organizatorów. To jest na tyle dużo, żeby otrzymać pewne zapewnianie z Lizbony, że w czasie oficjalnych spotkań z Papieżem będziemy mieli własną częstotliwość do tłumaczeń w języku polskim. To są jeszcze pewne przymiarki, ale wszystko wskazuje na to, że będziemy mogli skorzystać z oficjalnego tłumaczenia – mówił ks. Tomasz Koprianiuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Światowe Dni Młodzieży zbliżają się wielkimi krokami. Trwają jeszcze zapisy, ale w zmienionej formule.

Prosimy tych, którzy chcą uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży, żeby bezpośrednio już poprzez linki, które udostępniamy na naszej stronie, rejestrowali się w systemie portugalskim, w grupach indywidualnych. Do tej pory pośredniczyliśmy i pomagaliśmy w zapisach dużym grupom zorganizowanym, nawet stuosobowym, w systemach płatniczych, ale w tym momencie widzimy, że już są pewne opóźnienia, jeżeli chodzi nawet o same płatności, które robimy do Lizbony. Dlatego naszym zdaniem najlepiej jest, gdy grupy, które będą się jeszcze rejestrowały, żeby robiły to już bezpośrednio w systemie portugalskim. Nie oznacza to jednak, że mają omijać naszą polską rejestrację, bo chętnie przyjmujemy w naszym systemie grupy w celu informacyjnym. Chcemy wiedzieć, skąd jest grupa, ile ma osób i jaki ma plan, żeby w jakiejś trudnej sytuacji móc podjąć konkretne działania – zaznaczył ks. Tomasz Koprianiuk.

Pozostały jeszcze dwa miesiące, więc – jak wskazują organizatorzy – to dobry czas na ostatnie przygotowania od strony duchowej.

W całej Polsce będą się teraz odbywały diecezjalne, regionalne posłania młodych na Światowe Dni Młodzieży. Centralne posłanie planujemy na 17 czerwca na Jasnej Górze, na które wszystkich związanych z ŚDM już teraz zapraszamy. Będą tam przekazane najświeższe informacje, nauczymy się również wspólnie hymnu spotkania w Lizbonie. Będzie także wspólna Eucharystia pod przewodnictwem ks. bp. Grzegorza Suchodolskiego. To jest centralne posłanie, które wyznacza odpowiedni kierunek młodym, wszystkim organizatorom grup, żeby nie stracić czasu, tych dwóch miesięcy przygotowań w sensie duchowym, bo to jest dobra okazja, żeby spotykać się w swoich grupach, szczególnie tych, które wyjeżdżają – wyjaśnił duchowny.

Gość Radia Maryja dodał również, że nie można zapomnieć o dobrym przygotowaniu się od strony technicznej.

Warto już rozejrzeć się – jeżeli uczestnicy jeszcze ich nie mają – za śpiworem, karimatą, czy może dobrymi solidnymi okularami przeciwsłonecznymi czy też strojami, które będą odpowiednie na gorącą Portugalię, dobre „wychodzone” buty (podobnie jak na pielgrzymkę). Dla tych, którzy już są zapisani, mamy przygotowane pakiety, a w nich np. okulary przeciwsłoneczne – poinformował dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży.

W Polsce przygotowują się już zespoły animacyjne – podkreślił kapłan.

W naszym kraju zgłosiło się w zasadzie 12 grup, które chcą prowadzić spotkania katechetyczne odbywające się w Lizbonie w czasie ŚDM. To będą trzy spotkania, rozpoczynając od środy 2 sierpnia, a kończąc na czwartku 4 sierpnia. Jako Polacy i Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży przygotowujemy scenę Polską w Lizbonie, na stadionie „1 maja” i mamy już zaawansowane prace, jeśli chodzi o koncerty, spotkania tematyczne, edukacyjne. Także tam planujemy wspólną Eucharystię dla wszystkich Polaków będących w Lizbonie, dla Polonii, gości, którzy będą nas odwiedzać. Msza św. będzie sprawowana w środę o godz. 17.00. Plany są już bardzo szeroko zakrojone i praktycznie jesteśmy już dwiema nogami w Lizbonie, aby jak najlepiej wszystko przygotować. Oczywiście otwieramy się na doświadczenie Ducha Świętego, który dosłownie wskazuje nam, którą drogą mamy iść – co jest ważne, a z czego zrezygnować – dodał.

Do Lizbony – jak wskazują oficjalne dane – wybiera się duża grupa młodych Polaków.

Z wielką nadzieją mogę powiedzieć, że będzie nas w granicach 25 tys., jeżeli chodzi o uczestniczących w ŚDM, bezpośrednio zapisanych, zarejestrowanych, którzy będą mieli symbole ŚDM. Na ten moment mamy w obu systemach – polskim i portugalskim – zapisanych 17 tys. młodych i ich opiekunów, organizatorów. To jest na tyle dużo, żeby otrzymać pewne zapewnianie z Lizbony, że w czasie oficjalnych spotkań z Papieżem będziemy mieli własną częstotliwość do tłumaczeń w języku polskim. To są jeszcze pewne przymiarki, ale wszystko wskazuje na to, że będziemy mogli skorzystać z oficjalnego tłumaczenia – podkreślił ks. Tomasz Koprianiuk.

Gość Radia Maryja dodał także z nadzieją, że młodzi ludzie wybierający się na Światowe Dni Młodzieży zostaną zapaleni duchem tego spotkania i poniosą go dalej do swoich małych społeczności.

Wszystkie niezbędne informacje dla polskich pielgrzymów można uzyskać na stronie: https://sdmpolska.pl

Całą rozmowę z ks. Tomaszem Koprianiukiem można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl