Dwa świadectwa z Łączki

Dwa nowe dokumenty dotyczące pochówków ofiar zbrodni komunistycznych w kwaterze „Ł” odnalazł IPN.

Według ustaleń „Naszego Dziennika”, jeden z dokumentów pochodzi z 1972 r., drugi z 1981 roku. Obydwa dotyczą pochówków na Łączce. Dysponuje nimi warszawski pion śledczy IPN, który jednak nie chce podawać w tej sprawie bliższych szczegółów.

– Żadnych bliższych informacji nie udzielę w sprawie tych dokumentów – zaznacza prok. Marcin Gołębiewicz, szef warszawskiego oddziału pionu śledczego Instytutu. – Będą one stanowiły przedmiot dalszych ustaleń, weryfikacji – dodaje.

Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert podkreśla, że mają one istotne znaczenie i zostaną wykorzystane w dalszych pracach ekshumacyjnych. Wszystko wskazuje na to, że dokumenty dotyczą kwestii nowych pogrzebów w kwaterze na Łączce, do których dochodziło na miejscu tajnych pochówków ofiar komunistycznych represji z okresu stalinowskiego. Ofiary terroru, których egzekucji dokonywano w więzieniu przy ul. Rakowieckiej, były przewożone w okolice cmentarza Powązkowskiego i chowane w płytkich grobach zbiorowych. W latach 50. miejsce to przysypano metrową warstwą gruzu i piachu. W 1964 r. teren został włączony w skład cmentarza Wojskowego na Powązkach i stopniowo przeznaczany na nowe pochówki, np. w latach 80. chowano tutaj PRL-owskich aparatczyków. Prawdopodobnie w trakcie kopania nowych grobów wydobywano też kości ofiar komunistycznego terroru.

IPN intensywnie przygotowuje się do przeprowadzenia III etapu prac ekshumacyjnych na Łączce, do wydobycia zostały szczątki ok. 90 osób. Ale na przeszkodzie stoją usytuowane w tym miejscu nowe groby.

Jak informuje rzecznik IPN Andrzej Arseniuk, we wtorek odbyło się spotkanie z udziałem prezesa IPN dr. Łukasza Kamińskiego, sekretarza ROPWiM prof. Krzysztofa Kunerta, naczelnika warszawskiego pionu śledczego prok. Marcina Gołębiewicza oraz dyrektora Biura Administracji i Spraw Obywatelskich Miasta Stołecznego Warszawy Krzysztofa Krakowieckiego-Kuleszy.

– Podczas spotkania omówiono sytuację powstałą po skierowaniu do władz Warszawy wniosku prokuratora IPN dotyczącego przygotowania miejsca pod czynności ekshumacyjne oraz wniosku ROPWiM w sprawie budowy kwatery wojennej na terenie tzw. kwatery „Ł” i „Ł II” Wojskowego Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie, której elementem będzie godne upamiętnienie ofiar w formie Panteonu Narodowego – tłumaczy rzecznik IPN. W najbliższym czasie ma dojść do kolejnego spotkania roboczego.

Uczestnicy spotkania nie podają jednak jego bliższych szczegółów. Fundacja Łączka, obawiając się braku dotrzymania terminu uroczystego pogrzebu planowanego na wrzesień, apeluje do IPN o intensyfikację działań zmierzających do rozpoczęcia III etapu prac. Chodzi głównie o objęcie ekshumacji czynnościami prokuratorskimi.

– Trudno się odnosić do tej sprawy, jest to bowiem list otwarty, który najczęściej kieruje się do polityków, mnie obowiązują przepisy prawa – stwierdza dyrektor pionu śledczego IPN Dariusz Gabrel, adresat pisma. – Właściwym adresatem jest prokurator referent, sprawę pozostawiam poza komentarzem – dodaje.

– Jakakolwiek czynność ekshumacyjna zawsze musi być realizowana w ramach prowadzonego śledztwa – mówi Gołębiewicz, zaznaczając, że jest to ogólna informacja dotycząca wszystkich ekshumacji procesowych. Prokurator uchyla się od podawania bliższych szczegółów ze względu na dobro prac na Łączce.

Zenon Baranowski

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl