Drugi dzień wizyty prezydenta Kazachstanu w Polsce

Dziś drugi i ostatni dzień wizyty prezydenta Kazachstanu w Polsce. Nursułtan Nazarbajew spotka się z premier Beatą Szydło oraz marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.

Następnie prezydent Kazachstanu i prezydent Polski Andrzej Duda wezmą udział w Polsko-Kazachstańskim Forum Gospodarczym.

Głównym celem wizyty Nursułtana Nazarbajewa jest zacieśnienie współpracy gospodarczej między naszymi państwami. W jej trakcie podpisanych ma zostać ok. 25 umów gospodarczych o wartości ok. 1 miliarda dolarów.

Dr Grzegorz Piątkowski, politolog, podkreśla, że po kilkuletnim oziębieniu wzajemnych stosunków, wizyta ta stanowi ważny zwrot w relacjach Polski i Kazachstanu.

– W końcu odbudowujemy politykę wschodnią Polski i jej elementem musi być m.in. właśnie współpraca gospodarcza z państwami Europy wschodniej i Azji, a między nimi z najistotniejszym państwem Azji wschodniej – Kazachstanem. Przede wszystkim niekorzystny dla Polski jest bilans handlowy z Kazachstanem, ponieważ zmniejsza się nasz eksport, natomiast Kazachstan jest bardzo ważnym państwem przede wszystkim we względu na surowce energetyczne i (ciekawa sprawa) ma bardzo duże ilości uranu, który może nam się przydać, jeśli się zdecydujemy na rozbudowę energetyki atomowej, kwestię, o której się mówi już od dawna. Poza tym są oczywiście kwestie eksportu naszych maszyn do Kazachstanu, a więc współpracy rolniczej. Jest bardzo dużo podobieństw pomiędzy tymi dwoma państwami – wskazuje dr Grzegorz Piątkowski.

Drugim aspektem wizyty prezydenta Kazachstanu w Polsce jest polityka wschodnia. Jak poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski, chodzi o wypracowanie wspólnego stanowiska w kwestii budowania stabilizacji i pokoju na Wschodzie.

To pierwsze spotkanie władz Polski i Kazachstanu od 2007 roku.

RIRM

drukuj