fot. PAP/EPA

A. Blinken składa Polsce gratulacje z okazji Trzeciego Maja

Sekretarz stanu USA Antony Blinken złożył w poniedziałek Polakom gratulacje z okazji obchodów 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ocenił, że od końca XVIII wieku relacje między Polakami i Amerykanami „stale się rozwijają i umacniają”.

„W imieniu rządu Stanów Zjednoczonych gratuluję Polakom obchodów Święta Konstytucji” – przekazał w okolicznościowym komunikacie Antony Blinken.

„Przyjaźń łącząca Stany Zjednoczone i Polskę sięga końca XVIII wieku, kiedy to nasze kraje przyjęły konstytucje, kształtując demokratyczne instytucje chroniące wolność, bezpieczeństwo i dobrobyt naszych obywateli. Od tego czasu nasze relacje stale się rozwijają i umacniają” – napisał w dokumencie szef amerykańskiej dyplomacji.

Jak zapewnił, Waszyngton i Warszawa „współpracują obecnie nad szeroką gamą globalnych wyzwań – w ramach NATO, Umowy o wzmocnionej współpracy obronnej między Polską a Stanami Zjednoczonymi, Inicjatywy Trójmorza oraz na szereg innych sposobów”.

„Stany Zjednoczone, jako długotrwały sojusznik i przyjaciel, składają w tym szczególnym dniu gorące życzenia wszystkim Polakom i oczekują na pogłębienie i poszerzenie naszego transatlantyckiego partnerstwa w nadchodzących latach” – deklaruje Antony Blinken.

PAP

drukuj