fot. PAP

Drugi dzień wizyty Poroszenki w Polsce

Dziś drugi dzień wizyty prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki w Polsce. Odwiedzi m. in. tworzoną w Lublinie międzynarodową litewsko-ukraińsko-polską jednostkę wojskową.

Poroszenko spotka się także z ukraińskimi studentami mieszkającymi w tym mieście.

Wczoraj prezydent Ukrainy wygłosił przemówienie w polskim parlamencie, podczas którego zdecydowanie określił kurs polityki swojego państwa jako „prozachodni”.

Jak zauważa poseł Witold Waszczykowski, były wiceminister spraw zagranicznych, zapewnienia jakie padły z ust Poroszenki są ważne dla polskiej racji stanu.

– Dla Polski nie ma w tej chwili innego priorytetu, jak uratowanie Ukrainy, jak zapewnienie, żeby Ukraina rozwijała się w kierunku prozachodnim, prodemokratycznym. W związku z tym, deklaracje złożone przez prezydenta Poroszenkę, że Ukraina zrywa z pozycją bezblokowości i jednoznacznie kieruje się w ku Zachodowi, ku strefie euroatlantyckiej, ku Unii Europejskiej są bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa. Dla Polski głównym warunkiem przetrwania w tej chwili, jako kraj demokratyczny, jako członek UE i NATO, jest utrzymanie niepodległej i demokratycznej Ukrainy. Ukrainy, która nie jest częścią wrogiego dla Zachodu imperium rosyjskiego – podkreślił poseł Witold Waszczykowski.

Wczoraj w obecności Petra Poroszenko prezydent Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej UE – Ukraina.

RIRM

drukuj