fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Drugi dzień konferencji „Zderzenie kulturowe”

Rozpoczął się drugi dzień konferencji „Zderzenie kulturowe”, organizowanej przez europosła Patryka Jakiego. Przed nami dyskusje na temat m.in. marksizmu kulturowego oraz bilansu obecności Polski w Unii Europejskiej.

Wśród dzisiejszych prelegentów są politycy, historycy, ekonomiści oraz publicyści. Konferencja stanowi kontynuację wydarzenia zorganizowanego po raz pierwszy w ubiegłym roku. Teraz tematem przewodnim jest dyskusja o sytuacji Polski w zmieniającym się układzie sił międzynarodowych.

Jednym z wątków, który pojawia się w agendzie spotkania kilkukrotnie, jest tzw. cancel culture, czyli rugowanie z debaty osób niepoprawnych politycznie. De facto to proces, w wyniku którego osoby o odmiennych poglądach, niezgodnych m.in. z ideologią gender, nie mają prawa głosu. Rys historyczny tego zjawiska przedstawił europoseł PiS, prof. Ryszard Legutko.

– To jest wyrażenie angielskie, ono ma kilka odpowiedników w Polsce: kultura unieważniania, kasowania. Tak naprawdę to nie jest oczywiście żadna kultura, tylko jej zaprzeczenie. W sensie węższym odnosi się do praktyki, która zaczęła się na uniwersytetach amerykańskich, praktyki wyrzucania, czyli niedopuszczania do głosu profesorów czy gości, którzy nie mają poglądów lewicowych bądź mają poglądy nieprawomyślne. Później rozeszło się to do Europy i zaczyna się pojawiać także w Polsce – podkreślił prof. Ryszard Legutko.   

Pierwszy panel w ramach drugiego dnia konferencji rozpoczął się o godz. 10.40. Dyskusję można śledzić online pod adresem www.zderzeniekulturowe2021.pl. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły Radio Maryja i Telewizja Trwam. Konferencja potrwa do jutra.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl