Druga tura wyborów prezydenckich w Chorwacji

W Chorwacji trwa druga tura wyborów prezydenckich, w których zmierzą się szef państwa Ivo Josipović i kandydatka opozycji Kolinda Grabar-Kitarović. W pierwszej turze minimalnie zwyciężył obecny prezydent. Według ekspertów trudno przewidzieć wynik.

57-letni Josipović, który w pierwszej turze pod koniec grudnia zdobył 38,5 proc. głosów, jest kandydatem socjaldemokratów i 16 innych partii centrolewicowych. Jego rywalka, 46-letnia Grabar-Kitarović to kandydatka opozycyjnej, konserwatywnej Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ). W pierwszej rundzie głosowania uzyskała ona 37 proc. poparcia.

Josipović, ekspert w dziedzinie prawa i kompozytor, urząd szefa państwa pełni od 2010 roku.

Jego rywalka była ministrem ds. integracji europejskiej (2003-05), szefową dyplomacji (2005-08), a w latach 2011-14 jednym z siedmiorga asystentów ówczesnego sekretarza generalnego NATO Andersa Fogha Rasmussena (pierwsza kobieta na tym stanowisku). W latach 2008-11 pełniła funkcję ambasadora w USA.

Funkcja prezydenta w liczącej 4,2 mln mieszkańców Chorwacji jest w znacznej mierze ceremonialna. Szef państwa jest naczelnym dowódcą sił zbrojnych i ma pewne uprawnienia w dziedzinie polityki zagranicznej, którą prowadzi wraz z rządem.

Niedzielne wybory są traktowane jako test popularności głównych partii politycznych. Wybory parlamentarne są oczekiwane pod koniec 2015 roku.

Chorwacja jest w prawie nieustannej recesji od 2008 r., a dług publiczny wynosi ok. 80 proc. PKB. W trzecim kwartale 2014 r. gospodarka skurczyła się o 0,5 proc.

Lokale wyborcze będą czynne do godz. 19.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl