Droga przez kopalnię?

Droga ekspresowa S1 ma przebiegać przez pola wydobywcze należące do Kopalni Węgla Kamiennego „Brzeszcze”. Przeciwko temu protestują związkowcy z górniczej „S”.

Co warto zauważyć, pomiędzy złożami jest obszar wolny wielkości 20 km. Jesienią 2012 roku GDDKiA przedstawiła cztery warianty budowy feralnego odcinka. Tylko jeden z nich omija kopalnię.

Do dyrekcji kopalni wpłynęło już pismo od zarządu Kompanii Węglowej, zobowiązujące dyrektora do przygotowania planu restrukturyzacji.

Jak informują związkowcy ma on polegać na przeniesieniu nawet dwóch trzecich załogi do sąsiednich kopalń i likwidacji oddziałów przygotowawczych.

Związkowcy podkreślają, że tak naprawdę chodzi o całkowitą likwidację kopalni.

– To jest śmierć kopalni. Podobna sytuacja mogłaby być z ZG „Silesia”, gdyby przyjęto drugą wersję, czyli tę która wchodzi na złoża Zakładu Górniczego „Silesia”. Od trzech lat jest tam czeski inwestor, stworzył tysiąc miejsc pracy i powiedział, że nie będzie dalej rozwijał górnictwa w tej kopalni, skoro taka jest decyzja polityczna – powiedział Kazimierz Grajcarek,  przewodniczący sekretariatu Górnictwa i Energetyki.

Związki zawodowe prowadzą dziś  rozmowy z zarządem Kompani Węglowej.  Likwidacja zakładu oznaczałaby wyłączenie z możliwości eksploatacji blisko 15 mln ton węgla. Skróciłoby to także żywotność kopalni, która dzisiaj szacowana jest na ok. 33 lata.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl